“Нефтерудовоз-50М”&”AFINA I”: постачання ільменітової руди з України в окупований Крим або головне не вийти на самих себе.


Триває постачання ільменіту, виробленого українським державним підприємством, відвантаженого в Одесі та доставленого українською судноплавною компанією в проміжний порт для подальшої доставки в окупований Крим.

Нефтерудовоз-50М

Нефтерудовоз-50М (IMO: 8726155, MMSI: 273344800, Call Sign: UFLY, Flag: Russia [RU]) прийшов на якірну стоянку турецького порту Амбарли 04.04.2020, відразу після доставки 09.01.2020 ільменіту в Камиш-Бурун та тривалого простоювання в цьому закритому для суднозаходжень порту. Тільки в кінці березня порушник вийшов з окупованого Криму й відразу направився в Туреччину за новою партією ільменіту. Аналітики проєкту SeaKrime припускають, що причиною простоювання судна є проведення невідкладних ремонтних робіт, оскільки, як і більшість порушників, Нефтерудовоз-50М має незадовільний технічний стан.

На скріншоті вище ми бачимо, що в порту вже стоїть судно, задіяне в ільменітових схемах. Це AFINA I, яка доставила в Амбарли 12 тисяч тонн ільменітової руди з Одеси. Руда має українське походження, вироблена державним підприємством.

AFINA I

AFINA I (IMO: 9585015, MMSI: 248300000, Call Sign: 9HA4601, Flag: Malta [MT]) прийшла в Одесу на завантаження ільменітом 28.03.2020.

30.03.2020 судно AFINA I вийшло з порту Одеса з 12 тисячами тонн ільменіту, вказавши як порт призначення PORT SAID (Єгипет).

Однак, як і в багатьох випадках, виявлених і вже досліджених розслідувальською групою SeaKrime, судно AFINA I зі своїм ільменітовим вантажом не пішло далі Мармурового моря, зупинившись в турецькому порту Амбарли, через який постійно здійснюється постачання сировини для санкційного Кримського Титану.

ТРАНСЮГ

Судно AFINA I знаходиться в повному управлінні в української компанії TRANSYUG SHIPPING CO LTD (IMO: 1554178), Address: kv 49, pereulok Mukachevskiy 6, Odessa, 65012, Ukraine.

Ця компанія оперує ще одним судном, що також приймало участь в ільменітових схемах, забезпечуючи доставку сировини для Кримського Титану з Одеси в Туреччину.

За інформацією з аналітичної системи YouControl, судноплавна компанія “ТРАНСЮГ” є українською юридичною особою, працює в морському бізнесі вже 25 років, в січні 2020 року в ній змінився директор, тепер це Хуторний Сергій Васильович. Компанія заснована сім’єю Герасимчуків з Миколаїва, наразі статус засновника має Михайло Герасимчук.

На сайті “ТРАНСЮГ” вказано, що почала свою діяльність компанія в Миколаєві ще раніше, в 1991 році, вона здійснює свою діяльність під надзором Російського морського регістру судноплавства, а судна, які оперуються компанією, зареєстровані на Мальті.

Нагадаємо, щодо Російського морського регістру судноплавства Указом Президента України № 176/2018 від 21 червня 2018 року було введено санкції.

Публічність

Журналісти проєкту SeaKrime з початку 2017 року відслідковують постачання ільменіту в окупований Крим, давно вже доведено, що за виключенням деяких поодиноких випадків санкційний Кримський Титан працює на українській сировині, яку виробляє державне підприємство України. Правоохоронні органи отримували повідомлення про зафіксовані випадки цього незаконного постачання, однак ніяких дієвих заходів вчинено не було, а Кримський Титан продовжує працювати та поповнювати бюджет окупаційної влади Криму.

Зокрема, про цей рейс 3го квітня 2020 було здійснено публічне повідомлення про фіксацію ільменітового рейсу у виконанні судна AFINA I з Одеси в Амбарли з запланованим подальшим перевантаженням на Нефтерудовоз-50М для доставки в окупований Крим.

Вечері 04.04.2020 Нефтерудовоз-50М став до причалу навпроти AFINA I, про що також було зроблено повідомлення. Важливо, що судна одночасно знаходились поруч в порту, моряки AFINA I є свідками здійснення певних дій, що в подальшому привели до здійснення злочину з незаконного перетину Державного кордону України. Цікаво, чи були вчинені належні дії правоохоронними органами України для встановлення осіб та допиту цих свідків?

05.04.2020 AFINA I вийшла з Амбарли.

Завантаження Нефтерудовоз-50М тривало до 6 квітня, після чого судно вийшло з порту Амбарли (повідомлення від SeaKrime).

Рейс Амбарли-Керч

Босфор було пройдено 10.04.2020 і Нефтерудовоз-50М направився в Керченську протоку.

13.04.2020 Нефтерудовоз-50М з вимкненим судновим транспондером зайшов на ділянку Камиш-Бурун закритого порту Керч і розпочав розвантаження сировини для Кримського Титану, доставленої з порушенням Державного кордону України. Вимикання AIS капітаном судна говорить про усвідомлення ним власних злочинних дій, тобто в кримінальному провадженні, яке здійснюється правоохоронними органами України, форма провини капітана має бути кваліфікована як прямий умисел.

Ввечері 14.04.2020 Нефтерудовоз-50М вийшов з порту Камиш-Бурун і зупинився на якірній стоянці російського порту Кавказ. На скріншоті, зробленого з порталу МарінТрафік, ми бачимо, що статус судна змінився з “завантажене” на “в баласті”.

Синім кольором на наступному скріншоті показано де насправді знаходилось судно в той час, коли воно перебувало поза зв’язком в AIS.

Змінилась осадка судна Нефтерудовоз-50М на діаграмі в МарінТрафік.

Схема постачання сировини в окупований Крим для потреб санкційного Кримського Титану складається з декількох ланок. Спочатку все відбувається в Україні – видобуток і збагачення руди на українському державному підприємстві, оформлення продажу концентрату ільменіту на одну з фейкових компаній, спеціально відкритих для посередництва з метою безперешкодного постачання ільменіту в окупований Крим, доставка руди в Одесу. Далі відбуваються два перевезення морем: Одеса-Амбарли й Амбарли-Керч, після чого сировину доставляють в Армянськ, де розташоване підприємство “Кримський Титан”. Всі ці елементи взаємопов’язані, мають розглядатися як система.

Кінцеву вигоду від всієї цієї діяльності отримує не тільки український олігарх, якому належить завод в Криму, беніфіціаром також є держава-окупант, на якій, згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, лежить зобов’язання утримувати населення на окупованій території. А в даному випадку з відкритих джерел відомо, що окупаційна влада отримує надходження в бюджет від роботи підприємства, а також знімає з себе відповідальність за утримування працюючих на підприємстві мешканців Армянську та членів їх сімей. Тобто слід розглядати дану ситуацію як пособництво окупантам.

Яка роль судна AFINA I в цій схемі? Якщо зосередитися саме на її частині роботи в загальній схемі, то судно начебто здійснило законний рейс Одеса-Амбарли. Однак у відкритому в Україні кримінальному провадженні цей рейс слід розглядати з точки зору співучасті у здійсненні кримінального злочину в такій формі як пособництво. Для кваліфікації суб’єктивної сторони злочину нагадаємо, що судно оперується компанією, яка була неодноразово задіяна в перевезеннях на цьому маршруті. Про незаконність цієї діяльності зроблено публічні повідомлення, тобто задіяні особи не можуть не знати про кінцеву мету здійснюваних ними рейсів.

Досліджувати роль осіб, які забезпечують перевезення ільменіту на маршруті Одеса-Амбарли, в загальній схемі здійснення кримінального постачання руди в окупований Крим правоохоронці начебто зобов’язані, однак в цьому випадку роблять вигляд, що забули лекції з кримінального права, які слухали на 3 курсі університету, з типовими прикладами, так схожими на дану ситуацію. Мабуть відчувають, що таке ганебне задоволення потреб окупантів не може відбуватися без кришування українськими правоохоронними органами, а на відміну від класичної теорії кримінального права, вони чітко засвоїли неписане правило – головне не вийти на самих себе.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *