Ракета Маска з українським супутником “Січ-2-30” успішно стартувала


Джерело: “Діфенс Експрес“.

13 січня 2022 року відбувся запуск першого за 10 років українського супутника. Він був виконаний за допомогою ракети-носія Falcon 9 компанії Space X Ілона Маска.

У четвер, 13 січня 2022 року, о 17:26 за київським часом вперше за понад 10 років в космос був відправлений повноцінний український супутник.

Нагадаємо

У 2019 році було закінчено збирання супутника. Супутник є дещо покращеною версією Січ-2, який у свою чергу був дещо доробленою версією EgyptSat-1. 25 жовтня 2021 року, супутник «Січ-2-30» отримав від Міжнародного союзу електрозв’язку власну орбіту та частоту. Випробування супутника «Січ-2-30» закінчилися в листопаді 2021 року.

Старт американської ракети-носія Falcon 9 із бази Космічних сил США на мисі Канаверал пройшов штатно.

Разом з українським супутником “Січ-2-30” в рамках місії Transporter 3 на орбіту Землі буде доставлено ще 104 космічних апарати.

Зауважимо, “Січ-2-1” (“Січ-2-30”) за початковим планом мав бути відправлений на орбіту у грудні 2021 року. Однак старт ракети-носія компанії Space X було перенесено, спочатку на 10 січня 2022 року, а потім на 13 січня.

Оглядовий космічний апарат має стати першим з орбітальної групи українських супутників на орбіті Землі. Згідно проекту Космічної програми України, до 2025 року в космос планують вивести ще сім космічних апаратів зондування Землі (крім “Січ-2-1”) – шість з високою просторовою розрізненістю й один супутник з надвисокою просторовою розрізненістю.

Як пише LIGA.net, це “космічний довгобуд” Робота над апаратом розпочалась понад 10 років тому, а запуск супутника планувався 2017 року. Однак через початок війни з Росією та відповідно розрив співпраці, запуск довелося відкласти.

Враховуючи те, що апарат вийшов “важковаговиком” через старше обладнання (“більш свіжі” супутники – легші), запуск обійшовся Україні порівняно дорого.

Це четвертий український сателіт. Перед цим країна відправляла власні супутники у серпні 1995 року (Січ-1) та грудні 2004 року (Січ-1М).

Вперше без Росії – на ракеті Маска

Доправляти власний сателіт до космосу цього разу Україна вирішила багаторазововою ракетою компанії Ілона Маска SpaceX – Falcon 9. У травні конструкторське бюро “Південне” (розробник супутника) та нідерландська компанія ISILAUNCH уклали договір на запуск супутника. Остання мала контракт зі SpaceX на виведення вантажів за допомогою ракетоносія Falcon-9. Офіційні витрати України на запуск – близько $2 млн.

“Це втричі дешевше, ніж у середньому пропонували інші компанії”, – пояснює незалежний експерт з питань космічної діяльності та ексрадник голови Державного космічного агентства Андрій Колесник.

До цього ракетами-носіями для українських супутників ставали українсько-російські  ракети “Дніпро” (Січ-2) та “Циклон” (Січ-1 та Січ-1М). Усі три запуски проводилися з російських космодромів. 

Супутник обійшовся майже у 250 млн грн

Загальна вартість проєкту запуску українського супутника Січ-2-30 становить понад 245 млн грн, з яких оплата послуг SpaceX – близько чверті суми, уточнили у пресслужбі Державного космічного агентства (Держкосмос). 

Близько 110 млн грн станом на кінець 2020 року інвестувало КБ “Південне”, ще 135 млн грн виділили з держбюджету.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *