Очільник Міноборони: «Реформу армійського харчування вважаю однією з найуспішніших»


Реформа харчування у Збройних силах України розпочалась у 2015 році з ініціативи Волонтерського десанту, котрий «висадився» у міністерство оборони України.

Реформу призупинив влітку 2019 року Окружний адміністративний суд Києва. Розблоковано її також рішенням суду (від 11 грудня 2019 року) – Шостого апеляційного адміністративного. Про це повідомляв на своєму каналі у «​Телеграм»​ міністр оборони України Андрій Загороднюк. Після цього Міноборони оголосило конкурс на тендери по закупівлі харчування за каталогом, тобто, згідно з реформованою системою харчування у ЗСУ.

Замість остогидлих супчиків, каш зі шматками м’яса та компотів нове меню за каталогом передбачає ще й рибні продукти, овочі, фрукти, кисломолочну продукцію тощо, передає Радіо Свобода.

Як наголосив міністр Андрій Загороднюк, реформа дозволяє позбавитись послуг «недобросовісних аутсорсерів» (постачальників – ред.) та урізноманітнити й підвищити якість їжі. До того ж, нова система харчування є однією з реформ, які впроваджує українське військо для досягнення стандартів НАТО, додав очільник міністерства оборони.

«На сьогодні на нове харчування перейшли 73 частини. У черзі — ще 285 частин, переведення яких на колії цивілізованого харчування зупинила судова тяганина. Реформу харчування я вважаю однією з найуспішніших. Це 396 позицій продуктів (зокрема, м’ясо, риба, овочі, фрукти та кисломолочні продукти — цього раніше ніколи не було) та гнучкий механізм їх замовлення», – пояснив Загороднюк.

Сучасна їдальня в одній з військових частин

Тоді волонтери, військовослужбовці і незалежні експерти реалізували успішний пілотний проект у двох військових частинах: було розроблено каталог продуктів з майже чотирьохсот позицій, який включав овочі, фрукти, кисломолочні продукти, тощо.

Одна з ініціаторів реформи, керівник офісу реформ Міністерства оборони Діана Петреня розповіла, що у каталозі є два показники: вартість за добу та калорійність, що дозволяє за допомогою спеціальної програми формувати щодня різноманітне меню, балансуючи в потрібних показниках. За її словами, хоча перехід на нову систему харчування не є основною реформою, що треба запровадити для переходу українського війська на стандарти НАТО, але саме вона – є «найбільш показовою з точки зору ставлення до солдата».

Як працює нова система: погляд зсередини

Тепер уявіть, що ви – начальник із забезпечення продовольством (далі – начпрод) певного військового підрозділу або військової частини. Компанія – постачальник харчів, переможець тендеру, – надсилає вам каталог, і ви маєте вибрати «харчові позиції» з розрахунку кількості калорій на одного бійця, враховуючи також вартість продуктів. Начпрод обирає необхідні продукти і пересилаєте список постачальникові, котрий присилає обрані харчі. Розрахунок здійснюється безготівково.

Каталог розроблено з пріоритетом на сезонні продукти, є списки продуктів харчування на сезон зима-весна та літо-осінь. Для постачання таких продуктів, як хліб і питна вода начпрод та заступник командира по тилу обирають місцевих постачальників й укладають з ними договори.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *