Не#зрада, не#перемога, а#боротьбатриває – Нафтогаз


Пресцентр компанії Нафтогаз України оприлюднив роз’яснення щодо узгодження питання постачання газу з російським Газпромом. Далі, цитуємо Нафтогаз.

Те, що підписали по газу, – це зрада чи перемога?

Поки що рано казати.

Бо підписаний зараз лише політичний протокол про наміри.

Що саме відбуватиметься з транзитом під Новий рік і після нього – залежить від переговорів про конкретні тексти договорів.

Ця робота триватиме цього тижня за участі наших юристів. Ми дуже хочемо, щоб транзит продовжувався, і робимо для цього все, що від нас залежить.

Що ми побачили у протоколі?

З хорошого:

1. Є явний прогрес у позиції росіян. Від «відмовтесь від усіх вимог, а ми подумаємо, чи з вами говорити» вони еволюціонували до «ну ок, ми заплатимо те, що винні, а по тому, що ще в суді, запропонуємо щось рівноцінне». Дякуємо животворним санкціям.

2. Газпром каже, що готовий укласти контракт про об‘єднання мереж (interconnection agreement) з Оператор ГТС України. Це перехід на європейські правила взаємодії на наших кордонах. Якщо такий контракт підпише Газпром, то є підстави вважати, що й інші оператори сусідніх країн, які досі вагаються, також підпишуть ІА.

А це наближає Україну до створення омріяного газового хабу. Договори про об‘єднання мереж дають можливість вільно транспортувати газ як в Україну, так і з неї на наших західних кордонах без дозволу Газпрому.

Досі така можливість була доступна лише для обмеженої кількості транскордонних переходів. Такий договір з Газпромом також наблизить Україну до перенесення точок передачі газу на східному кордоні.

3. Продовження завантаження нашої системи. Не будемо зараз знову детально писати, що означає для України ризик втратити транзит. Транзит важливий і як джерело доходів держбюджету, і як частина системи оборони України. Це наш геополітичний захист, який Росія мріє зруйнувати. Поки що не виходить (ще раз дякуємо санкціям).

4. В протоколі відсутні будь-які зобов‘язання щодо відновлення закупівель у Газпрому. Там відсутні згадки про позови по Криму чи борг Януковича. Спитайте в коментах, що ще ви чули поганого, ми відповімо.

З дивного:

1. Росіяни зауважують, що їм некомфортно, бо у нас президенти змінюються кожні кілька років, а це для них, мовляв, нестабільність.

Ми кажемо, що для зменшення таких ризиків треба максимально усунути політику з газового ринку і перейти на прозорі європейські правила, однакові для всіх. Саме заради цього ми робили анбандлінг.

Газпром вважає, що стабільність – це працювати з Нафтогазом. Неочікувано трохи, після всього, що між нами було, але ну що ж.

Ми віримо у реформу газового ринку в Україні, тому готові забронювати потужності у нового оператора, якщо цього боїться Газпром.

2. Відносини між Нафтогазом і Газпромом за новим контрактом – найбільша зараз зона невизначеності. Саме над тим, щоб були коректно враховані інтереси української сторони, і працюватиме цього тижня команда наших українських та норвезьких юристів.

Ми діємо в інтересах компанії і держави Україна, як нашого 100% акціонера. Завжди. Не читайте, будь ласка, радянських газет і твітер-акаунтів, а як прочитали, – будь ласка, прийдіть до нас перепитати. Ми тут, і наша мережа інформаційних партизанів краща.

Ризики:

Ризик №1, що уся історія з бажанням росіян домовитися, – це ширма для порятунку Північного потоку 2. Ми раніше ніколи не бачили такої жвавості в дипломатичних, лобістських і бізнесових колах щодо цього проекту у Вашингтоні. А бачили ми багато.

Немає кращої гарантії, що росіяни дотримуватимуться умов договорів щодо продовження транзиту, ніж відсутність Північного потоку 2.

Ми хочемо домовитися, і хочемо, щоб ці домовленості були чесними і надійно захищеними. Тому зараз – ще не #зрада, не #перемога, а #боротьбатриває.

Інформуватимемо вас про наступні кроки. Дякуємо, що ви слідкуєте, контролюєте і переживаєте.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *