Коментар Прокуратури АРК щодо ситуації з судном НОРД для інформаційного порталу Центра “Миротворець”


Прокуратура Автономної Республіки Крим здійснювала процесуальні дії щодо громадян України, моряків судна НОРД, затриманого морською охороною України, тому ми звернулися за коментарем щодо інциденту в аеропорту Жуляни 19.04.2018, коли двоє членів екіпажу виїхали з України, пред’явивши незаконні документи, оформлені консульством країни-агресора в Харкові, до прес-секретаря Тетяни Тихончик.

Як сталося, що прикордонники в аеропорту Жуляни пропустили двоїх моряків з судна НОРД за незаконно виданими документами? Які дії планує Прокуратура АРК у зв’язку із цим?

Скоріше за все, в ДПСУ має бути внутрішнє розслідування, її керівництво має приймати рішення про відповідальність тих, хто допустив це порушення. Однак, наскільки відомо, причина технічна. Моряків ми не тримали, вони могли через КПВВ з законними документами потрапити додому.

З публікацій російських ЗМІ нам відомо, що українські паспорти у них є, зокрема, Інна Уміленова, у якій серед затриманих моряків син та чоловік, розповіла журналістам, що син їй надіслав СМС ще 25 березня, невдовзі після затримання судна: “Мама, найди и приготовь наши украинские паспорта”. В другій СМС він написав, що приїде керівництво й забере документи. Можливо, що на окупованій території документи в сім’ях забрали та родичі моряків уже не мають до них доступу. Чи планує Прокуратура АРК вчинити якісь дії щодо захисту прав наших громадян, у яких незаконно відібрано документи?

Члени екіпажу були допитані в рамках кримінального провадження за ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) КК України та відомостей, що у них були примусово відібрані паспорти громадян України не повідомляли. Проте, у разі їх особистого звернення з цього питання – вони можуть бути визнані потерпілими та будуть встановлюватися особи, які можливо вчинили це правопорушення, для притягнення їх до відповідальності. Без такого звернення (бажання особи) розпочинати розслідування неможливо.

Моряки можуть у будь-яку мить виїхати в окупований Крим, пред’явивши в пункті пропуску документи громадян України. Також є спосіб оформити документи в Державній міграційній службі. Чи усвідомлюють вони це, чи надавались відповідні роз’яснення прокурорами, які працювали з моряками?

Як представниками прокуратури Автономної Республіки Крим, так і співробітниками ГУ СБУ в АРК та Державної прикордонної служби України неодноразово наголошувалося, що вони можуть у будь-який час безперешкодно перетнути адмінмежу з окупованим Кримом через КПВВ, пред’явивши або паспорт громадянина України або довідку, видану Міграційною службою України, що підтверджує їх громадянство України.

Моряків з судна НОРД було затримано за порушення Державного Кордону України, це адміністративне порушення, яке карається незначним штрафом. Після цього були дві спроби незаконного перетину кордону в пункті Гоптівка та Жуляни, оформлення незаконних документів. Чи змінилась правова кваліфікація їх дії відповідно до цих нових порушень? Що буде робити Прокуратура АРК у зв’язку з цими новими порушеннями?  

Дійсно, у всіх випадках це адміністративне правопорушення, функції реагування прокуратури на які не передбачено чинним законодавством.
В свою чергу, члени екіпажу були допитані в якості свідків у двох кримінальних провадженнях, процесуальне керівництво у яких здійснюється прокуратурою АР Крим (у яких було повідомлено про підозру капітану судна «Норд»).

Аналізуючи  інформацію з відкритих джерел, ми робимо висновок, що громадяне України, моряки судна НОРД, знаходяться в заручниках у дипломатів країни-агресора. Вони їх перевозять по території України, видають їм незаконні документи, примушують порушувати закони України, організовують незаконний перетин нашого кордону. Не забуваємо, що їх рідні знаходяться на окупованій території. Наразі ми очікуємо на реакцію України на незаконні дії російських дипломатів. Чи планує Прокуратура АРК якісь дії щодо них в межах своїх повноважень?

Прокуратурою АР Крим підготовлено лист до Міністерства закордонних справ України розглянути можливість вжиття заходів (дипломатичного характеру) щодо дій дипломатів РФ.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *