Дослідження: Дискредитацією Майдану займаються лише зрадники Батьківщини


Дослідження Інституту масової інформації доводить: дискредитацією Майдану цілеспрямовано займаються лише зрадники Батьківщини та їх оточення. А підтримку їм надають українські медійники – сателіти кремля.

Шоста річниця розстрілів на Інститутській супроводжувалася масованою інформаційною кампанією з дискредитації Революції Гідності та Небесної Сотні. Участь у цій кампанії брали посадовці часів Януковича Андрій Портнов та Олена Лукаш, а також однопартійці Медведчука. Супровід забезпечували сайти з орбіти того ж Медведчука та сайт «Страна».

Родини Героїв Небесної сотні вже назвали цю ситуацію «ознаками реваншу диктатури» у своєму зверненні до української влади.

Маніпуляція «Фальсифікація»

«Список Небесної Сотні наполовину сфальшований». З такими заявами Лукаш уже протягом кількох місяців з’являлася на каналах з пулу Медведчука.

17 лютого на сайті «Страна» виходить матеріал «Массовые фальсификации в списке Небесной сотни». Автори – Лукаш і Портнов нібито викривають тайну, що частина Героїв України не є такими, що загинули на Майдані.

Цей матеріал передруковують сайти ZIK, 112 та Newsone.

Портнов-Лукаш вказують 25 прізвищ, які включені до списку з незрозумілих причин.

Проте жодної сенсації у цьому немає.

Ще у березні 2018-го про це писав головний редактор Цензор.нет Юрій Бутусов. За його підрахунками у списку Героїв України має бути не 107 прізвищ, а 86.

«Мы должны чтить подвиг каждого по заслугам, и будет честно отмечать в Музее именно тех, кто погиб именно в результате Революции», – писав Бутусов у 2018-му причину, через яку провів своє дослідження.

Тобто, Бутусов прагнув встановлення справедливості у цьому питанні. Портнов-Лукаш своє «викриття» підготували з іншою метою – дискредитацією. І не лише тих прізвищ, які не мають бути у списку Небесної Сотні, а й всього списку. У матеріалі вони викривають «ложь про Майдан». І це є маніпуляцією.

Зокрема, у статті вони піддають сумніву і причетність «Беркуту» до розстрілу на Інститутській.

«Погибшие от огнестрельных ранений протестующие. Это самая большая группа погибших – 69 человек. Все они признаны Героями Украины посмертно. Но кто их убивал? Шесть лет – ответа нет», – пишуть Портнов-Лукаш.

Насправді, відповідь слідства є. Вона відома, озвучувалася неодноразово, у тому числі і в суді. Та й кожен охочий міг побачити відео, як так звана «чорна рота Беркуту» стріляла в протестувальників.

Натомість у своєму матеріалі після відбілювання беркутівців Портнов-Лукаш маніпулятивно підводять до того, що протестувальників на Інститутській розстріляла так звана «група Парасюка».

Цій групі сайт «Страна» присвятив окремий матеріал «Кто начал бойню на Майдане». При цьому не вказав автора.

«Подчеркнем, спусковой крючок всех этих процессов был нажат именно 20 февраля – в момент массовой бойни на Майдане», – йдеться у статті. Це маніпуляція, бо «автори» наче забувають, що загиблі були ще до 20 лютого.

«Стрельбу первыми начали майдановцы. По крайней мере, к таким выводам следствие пришло еще в 2017 году. Соответствующие материалы дела, которым так и не дали хода из политических соображений… Эта информация противоречит официальному культу “Небесной сотни”», – йдеться ще в одному матеріалі «Страни».

Це теж маніпуляція. Версія про початок стрільби 20 лютого 2014-го саме зі сторони протестувальників описана у матеріалі «Української правда» трирічної давнини. Писали про це і інші ЗМІ.

Знову таки, різниця лише у тому, що автори матеріалів сайту «Страна» маніпулятивно підводять до думки, що розстріляти протестувальників на Інститутській могли не беркутівці, а «свої».

Щодо списку Героїв Небесної Сотні, то мали місце і інші маніпуляції. 

Так сайт Newsone видав новину, що Держбюро розслідування «значительно» зменшило кількість «Небесної Сотні». У цій новині вказано, що офіційно «Небесна Сотня» включала 150 прізвища, а керівниця ДБР назвала цифру 78.

Насправді, відповідний список включає 107 прізвищ, а цифру 78 також озвучував Бутусов у згаданому вище матеріалі. За його інформацією, саме стільки учасників Революції загинули в результаті дій правоохоронців та найнятими бандитами.

Маніпуляції мали місце і з ФБ-постом Петра Порошенка, в якому він вказав, що більше 80 учасників Революції Гідності було вбито.

Так сайт ZIK видав заголовок «Порошенко визнав фабрикацію списку», хоча нічого подібного Порошенко не робив. Навіть у ФБ-дописі Рената Кузьміна, з якого і робився матеріал ZIK нічого про визнання фабрикації не було.

Цей же ФБ-допис Порошенка «Страна» інтерпретувала, як зменшення екс-президентом списку Небесної Сотні.

Кампанія «Амністія силовикам»

9 лютого сайт «Страна» опублікував матеріал «Как били и калечили милицию на Майдане». У статті – список постраждалих правоохоронців за увесь час Євромайдану. Автор статті не вказаний.

Цей матеріал передрукували сайти 112 та Newsone.

Маніпуляція у матеріалі міститься вже на самому початку: «Привычно забывая, что пострадали сотни правоохранителей».

Наслідком цього матеріалу, зокрема, стала заява «Опозиційної платформи за життя», яку поширили сайти NewsoneZIK та 112

«Депутаты от партии “Оппозиционная платформа – За жизнь” обратятся в Государственное бюро расследований с требованием начать уголовное производство по этим фактам», – йдеться у заяві партії Медведчука. При цьому маніпулятивно уникається згадка (як в заяві партії, так і у відповідних новинах на сайтах), що по кожному випадку загибелі правоохоронця кримінальні провадження відкриті. «Обстоятельства их гибели частично расследованы», – йдеться навіть у статті «Страни».

Ще кілька новин сайтів можна розцінити, як кампанію з відбілювання беркутівців з метою сформувати громадську думку, що вони мають бути амністовані.

Сайти «Страна», 112ZIK та Newsone зробили новини з ФБ-посту нардепа Іллі Киви щодо «відновлення доброго слова про тих офіцерів, які віддали на Майдані своє життя». У цих новинах йдеться, що Кива зареєстрував законопроект, який «дозволять відновити справедливість і припинити гоніння правоохоронців».

Насправді, законопроектом №3073 передбачається «припинення кримінального переслідування та покарання», тобто по суті амністія всім силовикам. 

До кампанії щодо амністії силовикам можна віднести:

  • заяву Руслана Коцаби, яку поширив сайт Newsone: «Пока не будет двусторонней амнистии, этот стигмат (рана) будет разъединять Украину»;
  • заяву Віталія Журавського з сайту 112: «Представители правоохранительных органов не имели при себе оружия, у них были только щит и палка»;
  • заяву Михайла Добкіна з «Шоу Шелеста», яку процитував Newsone: «люди в погонах не только из “Беркута”… они были настоящими героями».

Маніпуляція «Наслідки Майдану»

18 лютого сайти 112 і «Страна» зробили новини на основі звернення Януковича, яке розмістив у себе на ФБ-сторінці адвокат втікача Віталій Сердюк. 

І якщо 112-й лише процитував кілька уривків, то «Страна» – повний текст.

«Лидеры государственного переворота начали свой кровавый путь на Майдане и, не задумываясь над последствиями, перенесли его на Донбасс», – процитувала Януковича «Страна».

Маніпуляцію, що наслідком Євромайдану стала війна, погіршення економіки та життя українців, поширювали і в інших матеріалах.

Так сайт «Страна» передрукував ФБ-пост нардепа ОПЗЖ Рената Кузьміна під заголовком «Результаты Майданной евроинтеграции – катастрофические». У матеріалі наводить статистичну інформацію економічного погіршення.

При цьому все маніпулятивно пов’язується з Майданом, а не з війною.

Вище вже згадувався ФБ-пост Киви, з якого зробили новини 4 сайти. Там теж містилася маніпуляція: «горстка негодяев совершала кровавый переворот власти, результатом чего и стала шестилетняя война».

Окремо варто звернути увагу на матеріал «Страни» про засідання парламентського комітету гуманітарної політики, на якому розглядалася заява до 6-ї річниці Революції Гідності. У заголовок винесено «Кровавый переворот, положивший начало гражданской войне». Це маніпуляція, бо в самому документі про це не йдеться. Це цитата одного з учасників засідання.

Натомість у проекті заяви йдеться про узурпацію влади Януковичем та боротьбу майданівців за ідеали демократії. Ці формулювання викликали обурення Кузьміна.

Маніпуляція «Розчаровані експерти»

“70% експертів негативно ставляться до лідерів Євромайдану, і лише 25% відомих українських експертів підтримали б Євромайдан, знаючи про його наслідки”. Це – заголовки новин, які вийшли 6 лютого синхронно на трьох сайтах, які пов’язані з Медведчуком.

Ці дані нібито отримав Український інститут політики шляхом телефонного опитування більше 30 експертів. При цьому наводяться прізвища лише 20 осіб.

Це опитування взагалі виглядає фейком. Бо як можна отримати 10%, 20% чи 70%, якщо кількість експертів у діапазоні 31-39? Для більшого розуміння: щоб отримати, наприклад, 10% від 33 опитаних потрібно, щоб варіант відповіді підтримали 3,3 експерта.

У цьому контексті варто звернути увагу, що серед нібито опитаних експертів значна частина тих, хто регулярно з’являється на телеканалах Медведчука: Олександр Лазарєв, Олексій Якубін, Олександра Решмеділова, Дмитро Джангіров, Кирило Молчанов, Сергій Биков.

Варто звернути увагу, що Український інститут політики (раніше – Український Інститут аналізу та менеджменту політики) входить до бази псевдосоціологів та прихованих піарників. Очолює його Руслан Бортник, багаторічний помічник проросійського регіонала Вадимом Колісніченком, зокрема, у 2011-му році хотів створення «величезної російської партії» в Україні.

Натомість, у новині 112-го каналу Бортник також маніпулятивно розповів «Люди рассчитывали на демократию и верховенство права, а в реальности сейчас война и бедность».

Для порівняння. Оприлюднений 20 лютого результат соцопитування Центру Разумкова вказує, що 58,8% опитаних не хотіли б повернутися в Україну зразка до 2014-го.

Маніпуляція «Грузинські снайпери»

10 лютого сайт «Страна» опублікував новину про американський фільм, який в якому йшлося про розстріли на Майдані. Передрук цієї новини зробили, наприклад, сайт Newsone та заблокований в Україні російський сайт ТАСС, а заголовок «позичив» заблокований в Україні телеканал «Звезда» для назви цього фільму на своєму Youtube-каналі.

У фільмі повторюється цілий набір фейків та маніпуляцій щодо Майдану, зокрема, щодо ролі «грузинських снайперів». Жоден озвучений сумнівний момент фільму не отримав заперечення від сайту «Страна».

Цей фільм обговорювали у ток-шоу телеканалу Newsone, звідки сайт Newsone навів цитату адвоката беркутівців Олександра Горошинського про тих же «грузинських снайперів».

Натомість на сайті ZIK опублікували ФБ-допис політконсультанта Ярослава Божка з критичною оцінкою погляду. Зокрема, щодо згадується, що «саме медіа РФ та згодом італійський телеканал лояльного до РФ Берлусконі розігнав свого часу інформацію про грузинських снайперів. Тобто чистота фактів все ж дуже постраждала».

Дуже докладний розбір фільму зробили на Громадському телебаченні. Там розібрані факти і брехня, які озвучені авторами фільму версії.

Та й про автора фільму Майкла Капута згадується, що цей американець довгий час працював політконсультантом в Росії, співпрацював з «Газпром-медіа», займався покращенням іміджу Путіна в США.

Інститут масової інформації підсумовує

Фейки та маніпуляції навколо подій Революції Гідності поширюються не вперше. Проте в останні місяці та дні перед шостою річницею розстрілу на Інститутській це отримало ознаки спланованої інформаційної кампанії. Такої масованої кампанії фейків та маніпуляції щодо Небесної Сотні, силовиків та Майдану ми ще не спостерігали.

Усі ці події обурили родини Небесної Сотні. Після повернення до Києва двох беркутівців вони написали відкритий лист до Володимира Зеленського, в якому вказували на ознаки реваншу диктатури.

«Представники колишнього «Беркуту» та злочинного режиму Януковича вже не тільки не стидаються содіяного, а наважуються вимагати від української влади перегляду законодавства і проведення розслідування, спрямованого проти учасників Революції Гідності», – йшлося у листі.

Насправді, подібні кампанії-маніпуляції спрямовані не лише проти учасників Революції Гідності, а й проти всієї держави. Вони мають на меті розкол українців, що грає на руку Росії. І участь у цих кампаніях беруть українські медійники.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *