Звинувачення у військових злочинах проти Дивізії «Галичина» не були доведені – спеціальна комісія Дешена


ТЕРОРИСТИЧНА рОСІЯ НА ВІДМІНУ ВІД УКРАЇНІ ЗАВЖДИ ВМІЛА КОРИСТУВАТИСЬ ІНСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДА

“Прикро, що Росія зуміла ефективно розкрутити скандал довкола ветерана Ваффен СС дивізії «Галичина» в канадському парламенті.
Не менш прикро, що українська сторона навіть не спробувала скористатися цією ситуацією, щоб пояснити коли, як і для чого створювалася дивізія, що робили і чого не робили її вояки.
Незнанням про це користувалася і, на жаль, тепер і далі буде користуватися Росія, дискредитуючи українців”, – на своїй сторінці у Фейсбук написав Володимир В’ятрович.

Медійні хвилі стосовно присутності в Канаді буцімто великої кількості нацистських злочинців уже виникали 40 років тому, тоді спеціальна комісія визнала, що служба в дивізії Ваффен-СС Галичина не є підставою для обвинувачення у злочинах та заборони на проживання в країні. 22 вересня 2023 року на засідання парламенту Канади з нагоди візиту Володимира Зеленського було запрошено 98-річного Ярослава Гуньку, який під час Другої світової війни служив у тій дивізії. Ветерана вітали оплесками, але все закінчилося політичним скандалом у Канаді і навіть відставкою спікера парламенту Ентоні Роти. Про це пише nv.ua.

— Сама по собі чиясь участь у дивізії Галичина не є виявом якогось геройства. Це не означає, що людина — герой. Але так само це не означає, що людина — злочинець. Якщо говорити конкретно про «злочинний» характер дивізії Галичина… Ви вже згадували про Нюрнберзький процес, але мені здається, в контексті Канади варто звернути увагу на рішення іншої структури, так званої комісії Дешена, яка працювала в кінці 1980-х років саме на території цієї країни і дійшла однозначного висновку, що немає підстав говорити про злочинний характер цієї дивізії, що це була лише фронтова частина. Не може бути підставою звинувачення у злочинах сама служба в лавах цієї дивізії. Це розслідування відбувалося на замовлення канадського уряду в середині 1980-х років через схожий інформаційний скандал, який розгорнувся тоді в медіа, що нібито Канада переховує на своїй території тисячі воєнних злочинців, які колись служили в нацистських формуваннях.

Те, що відбувається зараз, значною мірою повторює те, що відбувалося в 1980-ті роки. І дуже прикро, що попри те, що минуло вже так багато років, маємо однозначні висновки урядової комісії, цей скандал є успішним для російської пропаганди. Знову на весь світ звучить про те, що нібито українці — колабораціоністи, українці — учасники Голокосту, і вони брали участь в інших масових злочинах. Тепер ще і польські політики заявляють, що дивізія Галичина вбила тисячі поляків, просто повторюючи тези російської пропаганди. На жаль, це просто свідчення того, наскільки мало у світі знають українську історію і наскільки вдало цим користується російська пропаганда.

Далі текст зі сторінки Володимира В’ятровича.

“Сама по собі служба у Ваффен СС дивізії «Галичина» не є ані виявом героїзму, ані підставою звинувачень у злочинах.

Героїзм у Другій світовій виявили ті українці, які кидаючи виклик обом тоталітарним режимам йшли боротися з ними в лавах УПА.

Інших українців силою чи пропагандою долучали до лав німецької чи радянської армії, там вони проливали кров за чужі інтереси, іноді вбиваючи інших українців у одностроях ворожого війська. Такою була доля представників бездержавної нації.

Але це точно не робить ані солдат червоноармійців, ані солдат дивізії «Галичина» злочинцями через їх вибір, часто зовсім не «вибір».

Тим паче дивно, коли піднімають питання про злочинність самої причетності до дивізії саме в Канаді. Адже тут ще в середині 1980-тих було створено спеціальну комісію Дешена, яка вивчила це питання і дійшла до таких висновків:

«- Висунення колективного звинувачення проти Дивізії «Галичина» як групи — недоцільно, а сама участь у Дивізії «Галичина» не є достатньою підставою для переслідування;

– Усі члени дивізії пройшли перевірку перед еміграцією до Канади;

– Звинувачення у військових злочинах проти Дивізії «Галичина» не були доведені;

– Не існує підстав для позбавлення громадянства Канади та депортації колишніх членів Дивізії.»

Тези про її причетність до масових злочинів щодо польського чи єврейського населення, які нині озвучують політики чи медіа, є нічим іншим як відголоском совєтської пропаганди. І точно вони використовуються сучасною російською, для якої важливого далі говорити про українців-нацистів. Адже нинішні злочини Росії Кремль намагається приховати «денацифікацією».

Прикро, що іноді й наші союзники допомагають пропаганді, роздуваючи безглузді скандали довкола важких подій минулого, які не надаються на прості чорно-білі оцінки.”

Кінець цитати.

Україні все ще доводиться відстоювати правдиву історію і корегувати викривлені терористичною росією факти.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *