Україна суднобудівна. Відроження: За три роки в Україні збудували 42 судна


РЕЗУЛЬТАТИ СПІЛЬНИХ РЕФОРМ, ЗАПРОВАДЖЕНИХ ПРЕЗИДЕНТОМ П.ПОРОШЕНКОМ ТА УРЯДАМИ В.ГРОЙСМАНА І А.ЯЦЕНЮКА

В 1991 році Україні займала 5-те місце серед 24 країн Європи, які виробляють судна, сьогодні 16-те.

Використовуючи всього 10% свого суднобудівного потенціалу, Україна три роки поспіль, нарощує обсяги суднобудівного виробництва. Будівництво суден відбувається тільки на 6-7 верфях.

Про це розповів заступник голови асоціації «Укрсудпром» Сергій Лисенко, в ході онлайн-форуму «Морська галузь України і пандемія: виклики і можливості», передає Країна Сьогодні

За його даними сьогодні в Україні діють 20 великих та середніх суднобудівних та судноремонтних заводів, а також  кілька десятків  підприємств малотоннажного флоту, що виготовляє катери, яхти довжиною до 24 метрів, на яких працює понад 6000 працівників.

В країні працює 15 проектно-конструкторських бюро та наукових організацій, на яких працює понад 2000 працівників. 

Протягом останніх трьох років обсяги суднобудування та судноремонту на українських підприємствах зростають. В минулому році вони зросли на 35%.

З 2017 по 2020 рік на українських верфях збудували 42 судна, з яких 5 пішли на експорт, а 37 на внутрішній ринок. 

Відремонтували 531 судно, з яких 148 для іноземних замовників, 383 для українських компаній.

В минулому році збудували 14  та відремонтували 160 суден. 

Сергій Лисенко зазначає, що потенціал українських суднобудівних підприємств використаний лише на 10%. Для прикладу він наводить дані 1992 року, коли за рік українські підприємства збудували 73 судна. В рейтингу 24 країн Європи, що займаються суднобудуванням сьогодні Україна посідає 16 місце, а в 1991 займала п’яте. Причиною цьому є те, що будівництво суден відбувається тільки на 6-7 верфях.

Лідер українського суднобудування – миколаївський суднобудівно-судноремонтний  завод «НІБУЛОН» 

Лідером серед суднобудівних підприємств країни є миколаївський суднобудівно-судноремонтний завод «НІБУЛОН». Половину всіх збудованих суден збудували саме на ньому.

140-метровий NIBULON MAX наймасштабніший проект в історії суднобудівного заводу «Нібулон» та найбільше збудоване судно в Миколаєві за останні 15 років. 2019 рік
Спуск на воду судна для перевезення контейнерів на суднобудівному заводі «НІБУЛОН», грудень 2019-го

Сергій Лисенко також підкреслив, що в минулому році вдалося відновити роботу суднобудівному заводу «Океан», який не працював 8 років. Нещодавно на «Океані» ступили дві баржі для замовника з Нідерландів, а в минулому році відремонтували 16 суден. 

Спуск двох несамохідних суден збудованих на замовлення голландської компанії «Eurobulk» га заводі «Океан», квітень 2020

Ще одне суднобудівне підприємство, на якому Сергій Лисенко загострив увагу – ізмаїльський судноремонтний завод «Дунайсудносервіс».  Раніше це був виключно судноремонтний завод, але з 2017 року на підприємстві встановили додаткове обладнання для суднобудування, запустили цех з газорізальним обладнанням та вже три роки будують несамохідні судна. Сьогодні на підприємстві триває будівництво найбільшого несамохідного судна в історії України довжиною 127 метрів. 

Будівництво найбільшого несамохідного судна в історії України довжиною 127 метрів на ізмаїльскому заводі «Дунайсудосервіс», квітень 2020

Щодо експорту суден, то за період з 2017 по 2020 рік для іноземних замовників будували судна дві українські компанії. Це компанія SMG, яка будує танкери для на замовлення голландської компанії VEKA Group та херсонський завод «Паллада», який будує плавучі доки для замовників з Африки.

Спуск на воду корпусу танкера, збудованого на замовлення голландської компанії VEKA, Херсонський суднобудівний завод, лютий 2020

За даними заступника голови асоціації «Укрсудпром», які були підготовлені на запит міністерства економіки, потужності українських суднобудівних підприємств здатні щорічно будувати 30-40 суден, з яких 12-14 типу річка-море, 10-12 барж, 4-6 буксирів, 2-4 прогулянкових пасажирських суден. 

Для реалізації суднобудівного потенціалу в 2018 році асоціацію був підготовлений законопроект по підтримці вітчизняного суднобудування, який буде стимулювати розвиток суднобудування шляхом спеціальних пільгових податкових умов для суднобудівних підприємств, зокрема звільнення ввізного мита на вироби для суднобудування, звільнення від податку на прибуток, звільнення від сплати ПДВ на імпортні вироби. Проте досі цей законопроект не розглянутий.

Майже всі країни світу створили для власних суднобудівних підприємств спеціальні умови регулювання, котрі враховують особливості будівництва та ремонту суден, які діяли в Україні на початку 2000-х років, тому корабели виступають за відродження спецумов регулювання, як засобу укріплення нашої морської індустрії, – сказав він. 

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *