Україна агресивно порушила російську монополію на співпрацю з Індією. Москва лютує


На ринку озброєнь сталася сенсація: Індія відмовилася випускати разом з Росією військові літаки та уклала угоду про їх виробництво з Україною. На черзі – витіснення РФ з сектора обслуговування військової техніки. Москва лютує, повідомляє Тарас Колісник для Економічної правди.

Сенсаційну для України та світу подію, що трапилася наприкінці березня в Індії, українська преса, на жаль, такою не побачила і не представила громадськості.

Проте саме в рамках великої міжнародної виставки Defexpo India 2016 в Гоа індійське міністерство оборони та низка компаній підписали з Україною 15 меморандумів про виробництво 500 транспортних літаків та про довгострокове постачання газотурбінних установок для індійських військових суден.

Це відбулося на тлі раніше замороженого спільного з Росією проекту щодо спорудження військово-транспортного літака Multi-role Transport Aircraft (MTA) та відмови від російського обслуговування морських суден.

Довідково:

Тематика Defexpo India 2016 охоплює озброєння для сухопутних військ та військо-морських сил, включаючи засоби протиповітряної оборони, армійську авіацію, продукцію подвійного призначення.

Виставка є визначальною для всієї Південної та Південно-Східної Азії. Вона проводиться раз у два роки і цього разу була дев’ятою. Участь у виставці беруть понад 600 компаній з усього світу, а її експозиція займає площу понад 40 тис кв м.

Українська делегація, очолювана державним концерном “Укроборонпром”, представила майже 40 видів продукції, розробленої та виробленої українськими підприємствами.

Як пише у ці дні російська преса, успіх України став наслідком “агресивного маркетингу української делегації”. Попри неприховувану недоброзичливість до України низки видань, вона ж подає чимало позитивних коментарів до цієї події російських експертів авіапрому.

Заголовки матеріалів здіймають справжній лемент: Україна відвоювала Індію в Росії! Індійсько-українські угоди водночас стали центральною темою провідних політичних та економічних індійських видань.

Натомість українська преса подала цю подію як щось тривіальне: ось, мовляв, паслася бура корова, а молоко від неї було біле. Побували, підписали 500 чи 5 літаків – це не надто важливі деталі. А кого українці обійшли, кого залишили з облизнем – про це взагалі ніде не мовиться. Нічого надприродного, ніякої сенсації.

Утім, тема висвітлення подій на Defexpo India 2016 – не найцікавіше. Важливіше те, що відбувалося на виставці.

Індійська Reliance Defence Ltd та український авіаційний держконцерн “Антонов” домовилися про спільне створення багатофункціонального транспортного літака для потреб військових, десантників, а також комерційного використання в Індії. Йдеться про 500 машин загальною вартістю 5,3 млрд дол упродовж 15 років.

Вже визначене місце виробництва літаків – перший індійський інтегрований Аерокосмічний технопарк в аеропортовому центрі Міхан міста Нагпур, штат Махараштра, в Центральній Індії. Це визначено стратегічною концепцією уряду Індії із спеціальною назвою: створювати все на території своєї країни.

У цій оперативності – ще один ляпас Росії. Мовляв, поки росіяни теоретизують щодо “імпортозаміщення”, Індія здатна приймати рішення і діяти. Все робити у себе своєю робочою силою, а імпортувати лише технології та послуги фахівців.

Військово-повітряні сили Індії експлуатують понад 100 транспортних літаків Ан-32 українського виробництва і недавно вирішили продовжити строки їх експлуатації.

Також є угода про створення в Індії спільних підприємств з модернізації та ремонту радянських протиповітряних систем – зенітних ракетних комплексів “Квадрат”, “Стріла-1”, “Тунгуска”, “Шилка”, переносних комплексів “Голка”, “Стріла-2”.

За оцінками українських експертів, щорічний обсяг військових контрактів з Індією становить 100 млн дол. У найближчі три роки цей показник планується збільшити до 500 млн дол. Зокрема, українські фахівці пропонують Індії спільно розробляти реактивну систему залпового вогню з дальністю до 100 км.

Ці факти свідчать про рівень українських досягнень – і технічних, і маркетингових. В українців є кому, з чим і ким співпрацювати на рівні світових вимог.

А що у Росії?

Що буде із замороженим індійсько-російським проектом – спільним підприємством з виробництва багатоцільового транспортного літака MTA?

Чому цей виробничо-торговий ґешефт не вдався? Причинами призупинення проекту Індія назвала вимогу різкого збільшення вартості розробки транспортника з боку Росії і невдоволення ВПС Індії низкою технічних характеристик МТА.

Проект МТА “мало не з народження вирізнявся неабиякою млявістю, і доцільність його реалізації викликала сумніви”. Ще б пак! За вісім років росіяни лише торгувалися щодо вартості розробки замість того, щоб довести до належного стану технічні характеристики свого літака.

МТА – не єдиний гіркий досвід Індії. У грудні 2015 року індійське аудиторське агентство CAG підготувало експертний висновок про експлуатацію місцевими пілотами куплених у Росії винищувачів Су-30МКІ.

За цими висновками, показник льотної придатності російських машин значно нижчий за норму, оскільки низка агрегатів літаків даного типу часто ламається.

CAG стверджує, що в середньому із 210 Су-30МКІ, які експлуатує Індія, від 115 до 126 винищувачів постійно знаходяться на землі через необхідність їх ремонту. За даними індійського міноборони, з моменту експлуатації було втрачено шість машин “Сухого”. Про це повідомляє американське видання Defense News.

Основною причиною частих поломок Су-30МКІ фахівці CAG називають брак деталей до літаків, велика частина яких виробляється в Росії. Проблема з агрегатами для цього літака в індійців виникає через бюрократію, яку розвели Рособоронекспорт та індійське міноборони.

Проте відмова від МТА – не єдиний випадок, коли Індія після довгих переговорів з Росією вибирає іншого постачальника літаків. Так, на початку 2016 року в Індії вирішили придбати французькі Rafale замість російських МиГ-35.

Час російської монополії вичерпано

Російська та світова преса, висвітлюючи недавні події на Defexpo India 2016, залементували також через ще одну українську маркетингову “зухвалість”.

У центрі емоцій опинився відомий російський крейсер-авіаносець “Адмірал Горшков”. Тепер, після переобладнання, він має індійську назву – “Вікрамадітья”. “Адмірал Горшков” спустили на воду в СРСР у 1982 році, а в 2004 році Росія продала його Індії. У листопаді 2013 року його передали ВМС Індії.

За повідомленням керівника військово-морських проектів ДК “Укроборонпром” Миколи Гордієнка, Індія допустила Україну до участі в оборонних програмах, і “ми запропонували нові методи обслуговування радянського авіаносного крейсера “Адмірал Горшков”, які на 50% дешевші, ніж російські пропозиції”.

За висновком видання Defence News, Україна робить агресивні спроби порушити російську монополію на співпрацю з Індією, пов’язану з ремонтом та обслуговуванням військової техніки.

“Ми тут, щоб допомогти позбутися головного болю, з яким Індії одній не впоратися. Майже десять років Росія люто блокувала наші спроби. Ми запропонували безліч рішень, здатних дати нове життя зброї радянського часу, оскільки ми – початкові виробники обладнання”, – заявив радник “Укроборонпрому” Петро Федорук.

Річ не лише у цьому судні. Українці зважилися на щось більше, системне. Індійським військовим Україна може допомогти ремонтувати газотурбінні установки суден. Потужності та кваліфікований персонал для цього має миколаївський завод “Зоря-машпроект”. Це визнають і російські експерти.

Donate to Myrotvorets

1 коментар до “Україна агресивно порушила російську монополію на співпрацю з Індією. Москва лютує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *