Соцмережа Х: Кремлівська дезінформаційна кампанія проти України через фейкові сайти-клони Der Spiegel, Fox News та РБК


Чи завжди ви звертаєте увагу на домен, коли зустрічаєте посилання на відомі українські і зарубіжні ЗМІ, такі як “Обозреватель”, Der Spiegel, Fox News тощо? Чим загрожує недбальство у споживанні інформації читайте у матеріалі The Insider.

У соцмережі X (колишній Twitter) масово, як спам, поширюються матеріали, спільна ідея яких українці повинні вимагати від своєї влади укласти перемир’я з росією.

Масована спам-атака розпочалася 25 жовтня, протягом кількох годин твіти публікувалися з дуже високою швидкістю 2,5 твітів на хвилину. Це помітив аналітичний проект «Блокувальник Ботов/antibot4navalny», який провів аналіз публікацій, повідомляє The Insider.

Матеріали поширюються на фейкових сайтах відомих видань, причому не лише українських ЗМІ, а й провідних західних. Паралельно з цим у містах України раптово та одночасно пройшли пікети «За демобілізацію», на які вийшли жінки з однаковими плакатами.

Колонки на дивних сайтах

Частина публікацій – це посилання на кілька псевдонових/аналітичних нотаток. Як зауважили аналітики, вони розміщені на сайтах – підробках під відомі українські новинні сайти. Всі вони пишуть, що поразка у війні близька і неминуча; Ізраїль відтягне військову та фінансову допомогу, яка призначалася Україні; на українців чекає зима без опалення, без пенсій та зарплат; а за відсутності військової техніки влада відправляє на забій тисячі солдатів, щоб утримати владу.

В українських ЗМІ домени com або ua.

 • Теми, що розкручуються в цих нотатках:

  Не треба тримати Авдіївку: РФ стягує підкріплення; Україна змушена оборонятися та зазнає величезних втрат. Західної допомоги поменшає, тому що багато ресурсів відтягнув Ізраїль. Авдіївка може стати черговим Бахмутом та Соледаром: спочатку величезні людські втрати, потім втрата самого кордону.
 • Україна більше не цікавить Захід, Ізраїль важливіший; він отримає зброю, яка призначалася для України. Союзники схилятимуть Київ до переговорів із Москвою. Приклад публікації.
 • Зеленський наживається на військовій допомозі та на фінансуванні війни. Виділення грошей війну зустрічає перешкоди. Щоб не втратити фінансові потоки, Зеленський створюватиме видимість успішних боїв.

Проте підробляють не лише українські ресурси. Псевдоаналітичні колонки про неминучу українську поразку публікуються також на клонах відомих західних видань: на сайтах — підробках під Spiegel, Welt, Fox News, Le Parisien, Walla та інших. Посилання в твітах ведуть на сайти-прокладки, з яких пересилають на сайт-клон. Західній аудиторії подається приблизно та сама інформація: війна Росії та України більше нікому не цікава, тепер усі дивляться у бік Ізраїлю, виділяти фінансову та військову допомогу Києву Байден більше не буде й так далі.

Фактично, це масована спам-атака прокремлівськими матеріалами не лише на українську, а й на західну аудиторію. Кілька десятків окремих матеріалів були поширені не тільки англійською мовою, але також французькою, німецькою та івритом.

Ті самі облікові записи, що поширюють фейкові статті, постять і пряму кремлівську пропаганду. А саме — сайт ukraine inc з роликом про «наркомана Володимира Зеленського».

Два брата
Крім того, боти розповсюджують однакове відео про «двох братів», яких «розлучила переворот / політична криза в Україні». Ролик був опублікований в соцмережі Х 25 жовтня, спочатку з посиланням на «ВКонтакте», також деякі ставили лінк на Vimeo. Всі твіти стосувалися того, що «YouТube видалив і приховує від нас правду, а це важлива історія, ми маємо право знати». У кожного облікового запису вся історія твітів — лише кілька посилань із цим роликом. Його публікували без жодної видимої системи — у відповідь на будь-які пости та коментарі, не обов’язково російською.

За сюжетом два брати опинилися на війні в Україні через «політичні події». Далі обидва зустрілися під час штурму, перебуваючи з різних боків бою. Потім один загинув під Горлівкою, виводячи мирних жителів з-під обстрілу, а другий, який поїхав до Києва до війни, загинув від артобстрілу. Про це у ролику розповідає «мати» персонажів. Її грає російська актриса Ольга Торощина, а одного з братів — російський актор Роман Волинський. На «політичні події» у самому ролику вказує лише виступ Єльцина на 16-й секунді — «Вивести Росію на краще». Це завершення його промови після обрання 29 травня 1990 головою Верховної Ради РРФСР.

Як пояснили The Insider аналітики проекту, публікація твітів з такою швидкістю і в такій кількості говорить про те, що це автоматизований процес.

«На відміну від традиційних ”тролів на зарплаті”, яких ми вивчаємо понад рік, у цій спам-атаці йдеться виключно про автоматичну публікацію. Це означає, що дуже дешево зробити її масовішою і в 10, і в 100, і в 1000 разів. Поточний обсяг такого спаму за хвилину приблизно можна порівняти з тим, що зазвичай виробляє ”фабрика тролів” у Twitter. Але живих тролів за клавіатурами масштабувати дорого та складно, а автоматичний спам – елементарно».

Нагнітання тривожності


Ті самі акаунти поширюють не лише антиукраїнську риторику. Багато хто також публікує фотографію стіни будівлі, на яку нанесені зірки Давида. Одні й ті самі облікові записи розсилають це фото в коментарях до безлічі записів. Опис до фотографії у всіх приблизно одне й те саме, тільки різними мовами. Цитати: “сумно бачити, що конфлікт зайшов так далеко”, “сумна реальність, як міжнародні конфлікти можуть вплинути на повсякденне життя”.

На думку аналітиків проекту «Блокувальник Ботов/antibot4navalny», таким чином йде накачування тривожності та переключення уваги на арабо-ізраїльський конфлікт з Україною.

«Наша інтерпретація — це нагнітання тривожності для європейців: ”Не думайте, що близькосхідний конфлікт десь далеко, і вас не торкнеться. Єврейські погроми вже стукають у двері сусіднього будинку. Чи готові ви, що наступним стане ваш? Це подається як ”ми всіма силами за мирне врегулювання та припинення вогню; ми зовсім не хочемо погромів” — але відсилання до погромів саме спосіб залякування. Це як із Russia Today за часів пандемії коронавірусу: на західну аудиторію розповідаємо, як багато побічних дій від щеплень, як погано влада справляється з кризою, а на російську — як важливо щепитися, як добре протестовані вакцини, як МОЗ все чітко контролює. Так і тут: лякаємо Захід війною, а що в цей час діється вдома — це турбота сусіднього кабінету».

За цим стоїть Кремль


Хакери з ГРУ практикують вкидання дезінформації та фішингові атаки через підроблені сайти світових ЗМІ вже багато років і після повномасштабного вторгнення такі атаки посилилися. Про цю роботу відомства раніше писав The Insider у матеріалі «Атака клонів. ГРУ розпочало масштабну кібератаку на Україну».

 • Аналітики проекту також зазначають, що, зважаючи на все, проросійські фейкові колонки і ролик про «братів» зроблено на замовлення влади рф. Про це вказують кілька ознак.

  Замітки мають україномовну та російськомовну версії. Посилання ведуть на україномовні сайти, але назви нотаток у посиланнях російськомовні — начебто редакція має основну мову російську.
 • Реальним українським спікерам та журналістам немає сенсу розміщувати матеріали на сторонніх сайтах.
 • Облікові записи підписані переважно на великі казахстанські ЗМІ / органи влади. Тобто створювалися казахстанським підрядником або з-під VPN із виходом у Казахстані.
 • Підписки облікових записів, що розповсюджують ролик про «братів» і нотатки, або порожні, або містять 1-2 великих казахстанських облікових записів. Загалом у передплатах зазвичай 3 акаунти, третій — акаунт Ілона Маска. Саме на Маска пропонує підписатися Twitter новим користувачам одразу після реєстрації. Самі облікові записи зареєстровані в соцмережі у вересні-жовтні 2023 року.

Наративи у статтях:

 • Західна зброя від України потрапляє до третіх країн.
 • Зеленський наживається на війні.
 • Військова допомога буде відтягнута до Ізраїлю, Україна її майже перестане отримувати.

Наративи на ролику для «братів», спочатку розміщеному у «ВКонтакте»:

 • Розпад СРСР – найбільша катастрофа.
 • Причина війни – незаконна зміна влади в Україні.

У відеороликах на сайті ukraine.inc наративи пропаганди:

 • Зеленський наркоман та алкоголік.
 • На фронт відправляють із будь-яким ступенем інвалідності.

Використання сайтів-клонів для поширення фейків – не нове


Клонування сайтів ЗМІ часто використовується у політтехнологіях, особливо під час передвиборчих кампаній. Наприклад, у 2016 році у Криму було створено клони місцевих видань «Примітки» та «Форпост» під час виборів до Держдуми. Перший сайт належить бізнесменові з Санкт-Петербурга та Краснодара Олегу Ніколаєву, який опонував тодішньому «губернатору» Севастополя Сергію Меняйло (зараз очолює Північну Осетію), другий — бізнесменові Олексію Чалому, якого під час анексії призначили «народним мером» Севастополя. Обидва брали активну участь в анексії, але надалі опонували Меняйло та його «гаманець» — екс-міністру оборони України Павлу Лебедєву. Миколаїв вирішив балотуватися до Держдуми, Меняйло з Лебедєвим були зацікавлені у просуванні свого кандидата. В результаті було створено клони ЗМІ Миколаєва та Чалого, на яких публікувалися матеріали, покликані знизити їхній рейтинг.

Іноді цілі таких сайтів не політичні — в 2020 році організація OCCRP, що спеціалізується на розслідуваннях корупції та різних махінацій, опублікувала статтю про те, як на клонах відомих ЗМІ публікують потік фейкових новин, що рекламують схеми швидкого збагачення, статті спрямовували потенційних біт-брокерів. та шахраям.

Зокрема, публікувалися рекомендації нібито знаменитостей. В одному з матеріалів, викладеному як стаття в солідній газеті, два пани — найвідоміші у Швеції телезірки — Фредрік Скалван і Філіп Хаммар — говорили про нову приголомшливу можливість інвестувати в біткойни. Інвестиції, за їхніми словами, майже гарантовано допоможуть розбагатіти. Після того, як ті, хто прочитав матеріал, відправляли контактні дані, з ними зв’язувалися, переконливо викладали «фінансову модель», і люди відправляли шахраям гроші.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *