Російські шпигуни в російських спільнотах активістів і правозахисників


Десятки років терористична росія вибудовувала по світу величезну і дорогу мережу російських шпигунів. Тепер це вже ні для кого не секрет, і розслідувачі наперебій виявляють нових і нових агентів рф.

А завдяки Миротворцю найсекретніша служба кремля стає відомою на весь світ і доступною кожній людині з інтернетом.

Джерело: RFI Українською.

Головне розвідувальне управління РФ має розгалужену мережу агентів-диверсантів по всьому світу. Вони користуються вигаданими іменами, щоб подорожувати світом, організовуючи різноманітні злочини. Проте спершу вони мають створити переконливу легенду. Для цього агенти проникають навіть у кола російських правозахисників, журналістів та кінематографістів — і отримують доступ до міжнародних організацій. 

Головна будівля ГРУ в Москві © ТАСС

І раніше не було таємницею, що агенти ГРУ РФ нерідко працюють як нелегали. Але той факт, що вони роками орудували в російських спільнотах активістів і правозахисників, став справжньою несподіванкою. Відповідне розслідування про діяльність шпигунів опублікувало видання The Insider. 

Шпигун-правозахисник

Іван Жихарев — професійний геолог та надзвичайно активний волонтер Московської відкритої школи прав людини (МВШПЛ). Він не пропускав жодного Форуму вільної Росії та навіть був учасником робочої групи щодо санкцій, просував ініціативи із захисту довкілля та донорства крові. Та крім цього, він мав доступ до реєстраційних даних учасників школи і бував на управлінських зустрічах, де, зокрема, обговорювали й фінансування. Колишні колеги і досі згадують його лише позитивно. 

Проте його справжнє імʼя — Іван Жигарев. І він є членом особливо секретного підрозділу вбивць і диверсантів ГРУ. Виходець із родини російського військового, він пішов шляхом батька та вступив до військової академії Головного розвідувального управління. Орієнтовно 2009 року був завербований для служби в елітній оперативній групі ГРУ — підрозділі 29155.

До 2017 року Жигарев за підробними документами неодноразово виїздив за кордон у складі груп по три-пʼять осіб. Що вони робили та які завдання виконували, наразі невідомо. Утім, разом із ним подорожували фігуранти справи щодо отруєння Скрипалів — Олександр Мішкін й Анатолій Чепіга, зазначають розслідувачі. 

До МВШПЛ Жигарев потрапив у 2017 році та доволі швидко завоював авторитет. Так, саме від цієї організації він отримав рекомендацію для участі у Форумі вільної Росії, який організував Гаррі Каспаров. Їздив він туди щороку, щоразу звертаючися до організаторів із проханням заселити його до готелю, у чому йому відмовляли. Вочевидь, у такий спосіб він намагався наблизитися до адміністраторів Форуму та самого Каспарова. Але, як пояснили журналістам The Insider організатори події, Каспаров завжди селився окремо, тож цей план усе одно не спрацював би.

Активісти МВШПЛ пригадують, що востаннє бачили «Жихарева» у 2021 році. Розслідувачі припускають, що його відкликали після викриття з боку французької влади. Париж у 2022 році  викрив секретну базу ГРУ у Франції та оприлюднив список агентів, які її відвідували. 

«Жихарев» (у центрі в першому ряду) з активістами МВШПЛ © theins.ru

Шпигун-режисер

Ще одним учасником підрозділу 29155 є підполковник Максим Родіонов. У 2014 році він отримав паспорт із прізвищем Смирнов із тієї ж серії ГРУ, що і агенти, які отруїли Скрипалів. 

Згідно з легендою, Максим Смирнов був режисером-документалістом та навіть став членом Гільдії неігрового кіно. Проте чим саме він там займався, достеменно невідомо. 

За даними The Insider, у 2015–2016 роках Смирнов працював у «Просто Медіа», але там стверджують, що це неправда, оскільки компанію зареєстрували лише 2016 року, а повноцінно функціонувати вона почала 2018-го. Також агент став засновником відеостудії «Томіріс», серед продукції якого є вельми дивні інтервʼю з російським неонацистом Миколою Зайцевим-Бірдюкіним про небезпеку «гомосексуалізму, демонізму, садизму та педофілії». 

Імовірно, «Томіріс» використовували як прикриття для організації різноманітних заходів за участю міжнародних делегацій. Зокрема, журналісти називають круглий стіл із представниками КНДР та конференцію з російсько-китайської співпраці.

За підробними документами Максим Смирнов встиг побувати в Іспанії, Італії, Чехії, Киргизстані та Казахстані. Але у 2018 році серія цих документів була викрита розслідувачами The Insider та Bellingcat. Агенту зробили новий паспорт, і він навіть мав поїхати за ним до Франції, але там уже були в курсі та анулювали його візу. 

Фото Смирнова досі можна знайти на сайті Гільдії неігрового кіно © rgdoc.ru

Агент-журналіст

Ще одним учасником підрозділу 29155 ГРУ був Костянтин Медведєв. Цікаво, що він єдиний не мав псевдоніма та діяв під справжнім імʼям. 

Після навчання у Військовій академії ГРУ у Москві, Медведєв влаштувався працювати іноземним кореспондентом у журналі «Морське страхування». За даними The Insider, цей журнал є прикриттям для співробітників розвідувального управління. Насправді навіть невідомо, чи створював він хоч якісь матеріали для видання. 

Але згодом він усе ж почав писати статті, щоправда, для газети «Трибуна». Один із матеріалів було присвячено зустрічі журналіста з послом Індонезії, з яким він нібито обговорював бадмінтон. Розслідувачі припускають, що, з огляду на справжню професію Костянтина Медведєва, це була не єдина тема для розмови. 

Які саме завдання виконував Медведєв, сказати складно, але відомо, що він підтримував постійний телефонний звʼязок із керівником підрозділу 29155 Андрієм Авер’яновим. Також насправді неясно, чому агент не мав псевдоніма. Журналісти The Insider припускають, що він міг побувати в Європі ще до початку діяльності як співробітника ГРУ, а отже, надавав біометричні дані, тож створити нову особу було складно. 

Уже як агент Костянтин Медведєв часто їздив до ЄС, зокрема, до Праги, Відня, Парижа. Що він там робив, так само невідомо, але оплачувалося це дуже добре. Так, згідно з даними податкової, лише 2021-го Медведєв отримав дивіденди від Сбербанку та ВТБ на суму 45 млн рублів. Для порівняння — середня зарплата офіцера в Росії становить близько 50 тисяч рублів.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *