На парсунних портретах – українські полковники


Данило Георгійович Нарбут

У черкащан та гостей міста є ще можливість відвідати чудову виставку з нагоди 105 річчя від дня народження народного художника України Данила Нарбута (1916—1998 рр.).

Постать Данила Нарбута єднає Україну. Творчість митця репрезентує знання про історію, етнологію, традиції та візуальні коди як сходу, так і заходу України.

Експозиція серії парсунних портретів козацьких старшин «Полковники» пензля відомого українського митця, народного художника України, лауреата Шевченківської премії Данила Нарбута буде проходити:

дата: 25 січня – 25 лютого 2021, години: 10:00 – 18:00

Парсуна — один із ранніх піджанрів портрету, що розмістився на межі сакрального та світського мистецтв і набув поширення у Східній Європі у XVI–XVIII століттях.

Парсуна є особливим явищем українського барокового мистецтва, це живописний твір, який поєднує в собі елементи середньовічного іконописного канону й західноєвропейського портретного мистецтва. 

Серія створена впродовж 1986-1990 років і втілює глибокі знання автора з історії українського костюма, зброї, військових клейнодів, геральдики, козацького минулого України.

На парсунних портретах — образи легендарних лицарів-полковників: Івана Богуна, Максима Кривоноса, Івана Золотаренка, народного улюбленця Морозенка та інших сподвижників Богдана Хмельницького.

У виконанні талановитого майстра театрального костюма Данила Нарбута перед глядачем постає галерея образів козацьких полковників і старшин, виконана з притаманними митцю стилізацією орнаментальних декоративних прийомів та колоритністю характерів.

Твори автора – це вагомий внесок у збереження кращих мистецьких традицій та примноження знань про історію України.

Данило Георгійович Нарбут

(09(22).01.1916, м. Петроград, нині С.-Петербург – 03.03.1998, Черкаси) – художник театру, живописець, народний художник України (1994), лауреат премії України ім. Т.Г. Шевченка (1996), почесний громадянин міста Черкаси.

Данило Нарбут народився у родині відомого художника-графіка, ілюстратора, автора перших українських державних грошових знаків і проєкту герба Української держави Георгія Івановича Нарбута (1886-1920). Після смерті батька наставниками Данила стали художники і педагоги Антін Середа та Федір Кричевський. Після закінчення Всесоюзних курсів театральних художників працював у театрах м. Єйськ та Златоуст, Києва, Ковеля, Коломиї, Житомира. Брав участь у радянсько-фінській та Другій світовій війні.

Данило Нарбут – головний художник Чернівецького ім. О. Кобилянської, Ворошиловградського (тепер Луганського) драм. театру ім. О. Островського, Івано-Франківського ім. І. Франка, з 1965 року – Черкаського ім. Т. Шевченка українського музично-драматичних театрів. За час роботи в театрах України оформив сотні вистав української театральної класики, п’єс вітчизняної та зарубіжної драматургії.


Джерело: in.ck.ua

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *