Махінації Абрамовича: Прохання Зеленського про порятунок Абрамовича від санкцій послухав Байден, але відкинув Джонсон


Війна лише загострюється, а Абрамович за допомогою Зеленського вже зумів виторгувати для себе час для захисту своїх статків. Американське видання The Washington Post пише про те, що порятунок Зеленським Абрамовича вигідний лише російському мільярдеру і не знаходить тут переваг для державних інтересів України.

Знову український народ задається питанням: це політичне невігластво некомпетентної влади чи свідомі дії у зговорі з російським агресором.

Про це пише американська газета The Washington Post, передає видання “Букви”.

Російський мільярдер Роман Абрамович, залучений до переговорного процесу між РФ та Україною, повідомив ще у квітні, що досяг можливого прориву для дипломатичного рішення щодо заблокованого Маріуполя.

Водночас цивільні, поранені та армійці зазнають безперервних бомбардувань та продовжують утримувати оборону на заводі “Азовсталь”. 

Експерти зазначають, що рішення про відтермінування санкцій проти Абрамовича поки що працює лише на користь бізнесмена, а не результатів перемовин.

Мільярдер і потенційний миротворчий посередник повідомив посадовцям в Україні, що зустрівся з Путіним у середині квітня і “досягнув порозуміння”, що дозволить пораненим військовим і цивільним особам, серед яких є діти, залишити оточену територію заводу.

Водночас РФ безперервно продовжувала бомбардування “Азовсталі”, доки ООН і Міжнародний комітет Червоного Хреста не взяли окреме зобов’язання Путіна дозволити евакуацію деяких цивільних осіб цього тижня. Абрамович не брав участі в цих обговореннях і не надав жодних пояснень щодо припинення його передбачуваної угоди.

Абрамович, який заробив статки на російській нафті і є власником англійського футбольного клубу “Челсі”, уже третій місяць працює посередником між Кремлем і Києвом.

На думку американських чиновників та експертів, ця домовленість спрацювала краще для Абрамовича, ніж для народу України. Мирні переговори зазнали краху на тлі безперервних нападів і збільшення доказів російських звірств. І все ж участь Абрамовича захистила його від шквалу санкцій, які Сполучені Штати запровадили проти інших російських еліт.

“Це свого роду корисна вигадка для Абрамовича, щоб зберегти життя. Кажуть, що вони, безперечно, були вигідніші йому — і, можливо, навіть Москві, — ніж Україні”, — зазначив Гевін Уайльд.

Натомість соратники Абрамовича наполягають, що його мотиви – справжні.

“Людській природі властиво думати, що хтось щось робить не тому, що він – хороша людина, а тому, що він чогось хоче”, – заявив колега по бізнесу, який говорив на умовах анонімності, посилаючись на чутливість ролі Абрамовича.

Українські посадовці описували свою взаємодію з ним більш стримано, заявляючи, що вони обережно не довіряли олігарху з такими давніми зв’язками з Кремлем. При цьому визнавали, що він – єдиний співрозмовник, який, схоже, має пряму лінію до Путіна.

Вдаючи із себе дипломата, що займається посередництвом, Абрамович пішов далі, ніж інші російські олігархи, використовуючи політичні зв’язки та закликаючи захистити фінансову імперію, яка зазнала значної шкоди в результаті війни. Це азартна акція, яка в кінцевому підсумку може мати негативні наслідки, викриваючи його зв’язки з російським президентом — зв’язки, які він раніше рішуче заперечував.

Експерти зазначають, що Роман Абрамович заручився підтримкою малоймовірних джерел, зокрема й Володимира Зеленського, який тиснув як на президента Байдена, так і на прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона, щоб вони утрималися від введення санкцій проти Абрамовича, поки той служив каналом до Путіна.

За словами американських посадовців, Байден погодився надати Абрамовичу відстрочку після прохання Зеленського. У березні Байден використав дзвінок із Зеленським, щоб розглянути заходи, які адміністрація планувала оголосити для підтримки України, зокрема санкції проти списку росіян. Лише коли Зеленський почув ім’я Абрамовича, він попросив адміністрацію зупинитися в надії, що бізнесмен може виявитися корисним у переговорах з Кремлем.

Соратник Абрамовича повідомив, що Зеленський також просив Джонсона утриматися від введення санкцій проти олігарха. Однак вже у березні Велика Британія запровадила санкції проти мільярдера.

На той час 55-річний Абрамович організував окреме звернення до уряду США, в якому брали участь відомі ізраїльські установи, які за останні роки взяли від нього сотні мільйонів доларів пожертв.

Лобістські зусилля Абрамовича також досягли палат британського парламенту. У перші дні війни законодавці від лейбористів, зокрема й Кріс Брайант, виступили з різкими промовами в Палаті громад, закликаючи накласти санкції на підприємця і позбавити його команди “Челсі”.

Брайант зауважив, що пізніше отримав повідомлення та дзвінки від колег по Консервативній партії, які закликали його відступити, посилаючись на роль Абрамовича в мирних переговорах.

За словами Браянта, було зрозуміло, що Абрамович і його союзники “намагалися зробити все можливе”, щоб утримати його подалі від санкцій.

Через два дні після повномасштабного вторгнення він передав контроль над своєю футбольною командою благодійній організації, мабуть, сподіваючись, що це скасує заклики до позбавлення його права власності. Коли це не спрацювало, він відновив спроби продати клуб і пообіцяв пожертвувати чисті доходи жертвам війни.

Цей жест розлютив британських посадовців, оскільки стало зрозуміло, що Абрамович має намір дати гроші не лише сім’ям в Україні, а й у РФ.

“Для мене це не було підтримкою українців. Він не засуджував Путіна. Він не засудив вторгнення. На мою думку, він цілком чітко на боці Путіна”, – наголосив депутат-консерватор Кевін Холлінрейк.

Фахівці побоюються, що результати махінацій Абрамовича є неоднозначними. Відстрочка в США дає йому два місяці, щоб продати активи, створити запаси готівки та вжити інших заходів для збереження своїх статків.

Водночас британські заходи вже дали результат. Зрештою, він був змушений виставити свою команду “Челсі” на продаж на умовах, встановлених британським урядом, які покликані перешкодити йому отримати прибуток, а замість цього використовувати виручені кошти для допомоги Україні.

Згідно з публічними заявами, Абрамович передав контроль над інвестиціями в британські компанії та офшорні інвестиційні фірми своїм давнім партнерам, лише щоб побачити, що ці особи самі стали об’єктами британських санкцій. Згідно з повідомленнями ЗМІ та веб-сайтами, які відстежують рух суден, кілька його яхт і приватних літаків було переміщено до Туреччини та інших юрисдикцій, недоступних для західної влади.

Інші активи, включаючи особняк із 15 спальнями поблизу Кенсінгтонського палацу, вже заморожені, а це означає, що він не може продати нерухомість. Острів Джерсі, залежний регіон Британської корони, який довгий час служив податковим притулком для багатьох заможних осіб, 12 квітня заморозив на рахунках Абрамовича приблизно 7 мільярдів доларів.

Європейський Союз зробив подібні кроки, посилаючись на “тривалі та тісні зв’язки Абрамовича з Путіним” і “привілейований доступ до президента”. Франція заарештувала його маєток вартістю 120 мільйонів доларів на Кап д’Антіб, серед попередніх мешканців якого був герцог Віндзорський після його зречення від британського престолу в 1936 році.

У сукупності ці заходи призвели до зменшення статків, які раніше оцінювалися в 14,5 мільярдів доларів. Але експерти стверджують, що санкції США можуть завдати ще більшої шкоди через роль долара США у глобальних транзакціях.

Американські активи Абрамовича оцінюються в мільярди. Він має 29% акцій сталевого конгломерату Evraz, який управляє шістьма виробничими підприємствами в США. Згідно з документами та повідомленнями ЗМІ, він інвестував величезні суми в американські хедж-фонди та фонди прямих інвестицій, а також володіє розкішною нерухомістю, зокрема й будинком площею 14 000 квадратних футів поблизу Аспена, штат Колорадо.

Санкції США не тільки заморозили б ці активи, але й фактично позбавили його можливості здійснювати операції в американській валюті.

У матеріалі американської газети зауважили, що російський мільярдер почав маневрувати ще до того, як РФ напала на Україну, підтримуючи зв’язки, які він налагоджував в Ізраїлі з 2014 року, незабаром після анексії Криму РФ.

Роман Абрамович входить до старшої гвардії російських олігархів, які заробили свої початкові статки під час президентства Бориса Єльцина. Спочатку він не входив до найближчого оточення Путіна, але увійшов у довіру до російського лідера, виявляючи повагу, яку не змогли продемонструвати інші олігархи.

За словами посадовців, які брали участь у переговорах, Абрамович не був першим вибором України як каналу до Кремля. До двох інших олігархів, включаючи Михайла Фрідмана, банківського та нафтового мільярдера, який народився в Україні, також звернулися, але вони відмовилися.

24 лютого, коли почалося повномасштабне вторгнення, до Абрамовича звернувся український кіно- і телепродюсер, який працював із Зеленським під час його акторської кар’єри та мав широкі контакти в Ізраїлі та РФ. Бізнесмен погодився взяти участь у мирних переговорах, отримавши згоду Путіна.

Українські посадовці охарактеризували Абрамовича як “м’якого і скромного” посередника, який більше, ніж члени офіційної російської делегації, прислухається до українських позицій.

Подорожуючи до Києва, Абрамович бачив частину бійні, яку вчинили російські війська, і наражав себе на фізичну небезпеку. У березні йому надали медичну допомогу після того, як він та інші учасники переговорів нібито зазнали впливу отрути.

Як повідомили посадовці та соратники мільярдера, Абрамович працював над узгодженням коридорів евакуації з постраждалих від бомб міст та обміну полонених військових. Чи увінчалися успіхом його зусилля, не зрозуміло, зазначили у виданні. Україна неодноразово звинувачувала РФ в ігноруванні або порушенні домовленостей про евакуацію та припинення вогню.

Однак нездатність переговорів визначити будь-який шлях до припинення війни створює ризики для Абрамовича, вважають експерти. Зеленський нещодавно попередив, що Україна повністю вийде з переговорів, якщо люди в Маріуполі постраждають, або якщо РФ проведе референдуми для поглинання тимчасово окупованих територій.

Donate to Myrotvorets

1 коментар до “Махінації Абрамовича: Прохання Зеленського про порятунок Абрамовича від санкцій послухав Байден, але відкинув Джонсон

  1. посередниками переговорного процесу, якщо такий має справді підстави існувати (?!) можуть мути особи, які є Юристами, Міжнародниками, Правниками та Незалежними від ворожої сторони. Як може бути така особа посередником? Це просто ганебно… якщо ми пишаємося діями Української Армії, Волонтерами, усіма, Хто став на Захист України, то про такий вибір “переговорника” є великий сором!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *