Контррозвідка Китаю спонукає СБУ співпрацювати із Центром «Миротворець» – УЦАБ


Український центр аналітики і безпеки про підвищення ефективності протидії розвідувально-підривній діяльності спецслужб агресора і про відсутність політичної волі українських керманичів, законотворців, керівників правоохоронних органів, що в результаті стоїть на заваді тому, щоб інформація наявна в базі Центру “Миротворець” працювала в інтересах держави Україна в автоматичному он-лайн режимі 24 години на добу.

5 жовтня видання New York Times, спираючись на отриману журналістами інформацію з таємного листування ЦРУ, опублікувало статтю під назвою “Захоплені, вбиті або скомпрометовані”, у якій йдеться про значне зростання втрат серед агентів та інформаторів США, які були завербовані оперативними співробітниками американської розвідки за кордоном

Відмічається, що протягом останніх двох десятиліть ключова увага ЦРУ була зосереджена на протидії терористичним загрозам в умовах збройного протистояння в Афганістані, Іраку і Сирії. Це певною мірою обумовило брак ресурсів, які спрямовувались на покращення збору розвідувальної інформації стосовно Китаю та Росії. Відчутні зміни у цьому напряму відбулися лише за останні 5 років, коли суперництво Вашингтону, Пекіну та Москви знову зайняло центральне місце у фокусі уваги Президентів США Дональда Трампа і Джо Байдена. 

Однак, переорієнтація стратегічних пріоритетів висвітлила ряд суттєвих проблем у професійній діяльності американських розвідників. В першу чергу це стосувалося шаблонності у роботі співробітників ЦРУ з агентурним апаратом за кордоном, яка значною мірою базувалася на попередньому досвіді протидії терористам ІДІЛ та аль-Каїди. 

Водночас, відбір, підготовка та легендування інформаторів, які займаються збором розвідувальних даних на території формально дружніх держав, суттєво відрізняється від розробки джерел в терористичних мережах. Через це спецслужби супротивника нерідко вистежують агентів, захоплюють та страчують їх, а в деяких випадках примушують вести подвійну гру, що має руйнівні наслідки для збору і аналізу розвідданих. 

Іншим «головним болем» для Центрального розвідувального управління США стала проблема активного та ефективного застосування китайськими і російськими (хоча і в значно меншої мірі) спецслужбами надсучасних інноваційних технологій в інтересах власної контррозвідки. При чому, технологічність органів державної безпеки та розвідки Пекіну прогресує з кожним роком настільки стрімко, що в окремих аспектах випереджає ЦРУ.  

Як зазначено в секретному листуванні американських розвідників, що була отримана журналістами New York Times: “Поява великої кількісті скомпрометованих інформаторів в останні роки продемонструвало зростаючу майстерність інших країн у використанні таких інновацій, як біометричний сканування, розпізнавання осіб, штучний інтелект і хакерські інструменти, для відстеження переміщень співробітників ЦРУ з метою виявлення їх джерел інформації”.

7 жовтня директор ЦРУ Вільям Бернс офіційно підтвердив правдивість листування співробітників свого відомства, яке стало надбанням журналістів New York Times, та повідомив, що у США найближчим часом буде створено спеціальний центр з протидії загрозам з боку Китаю (Mission center to counter China). Він також визнав, що за останні роки Китай перетворився на «виключно важку країну» для рекрутування агентів та збору розвіданих, насамперед через китайські технологічні досягнення. У наслідок обмежених можливостей на території Піднебесної, ЦРУ змушено суттєво збільшити чисельність власних резидентур навколо Китаю, перш за все у країнах, де Пекін проявляє підвищену активність.

Накладаючи сучасний досвід протистояння спецслужб США і Китаю на виклики, що повстали перед Україною з початком збройної агресії Російської Федерації, можна впевнено стверджувати – розвиток інновацій в інтересах української контррозвідки має стати одним з пріоритетних завдань для вищого керівництва країни. І робите це потрібно саме зараз, коли відбувається масштабне реформування СБУ

Для цього у законопроекті “Про Службу безпеки України” мають бути закріплені відповідні функціональні спроможності та механізми їх реалізації, спрямовані на розбудову надсучасних інформаційно-телекомунікаційних мереж та систем інтелектуального аналізу інформації і обробці великих масивів даних. 

Власний досвід автора цього матеріалу свідчить, що сьогодні існують певні труднощі в автоматизованому обміні інформацією між СБУ, МВС, ДПСУ та іншими правоохоронними органами через надмірну заформалізованість такого обміну, що часто-густо пов’язано з власними амбіціями на «ексклюзивність» володіння інформацією та шкодить інтересам України. 

Нажаль, але проектом Закону жодним чином не передбачено правове унормування співпраці українських контррозвідників з власниками значних інформаційних масивів даних щодо російських військових злочинців і колаборантів з числа громадян України, які побудовані на громадських засадах (в першу чергу – «Центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку “Миротворець”»). Саме цю проблематику  Центр «Миротворець» прокоментував для «УЦАБ»:

«Сьогодні наша база стосовно осіб, які представляють загрозу національній безпеці України, налічує понад 300 тисяч персональних записів та включає майже 3 млн особистих та групових фотографій співробітників російських спецслужб, кадрових військовослужбовців РФ та найманців Кремля. У своєму розпорядженні ми маємо сучасний цифровий інструментарій їх ідентифікації за фото та відео. За умови побудови українськими спецслужбами та правоохоронними органами відповідних телекомунікаційних мереж, усі ці дані будуть працювати в інтересах держави Україна в он-лайн режимі 24 години на добу, відслідковуючи злочинців не тільки на КПВВ, але і на вокзалах, в супермаркетах та на вулицях українських міст і селищ. Для цього потрібна лише політична воля українських керманичів, законотворців, керівників СБУ і МВС України» 

Реалізація наших пропозицій вже у найближчій перспективі дозволить суттєво підвищити ефективність протидії розвідувально-підривній діяльності спецслужб агресора та дозволить ефективно відстежувати появу та переміщення в країні ідентіфікованих розвідників та осіб, які причетні до терористичної діяльності, виявляти їх зв’язки та якісно документувати злочини проти України.

Старший аналітик «УЦАБ»Олексій Кіряцев

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *