Ільменітові схеми: постачання сировини для Кримського Титану тепер проходить через Єгипет


Розслідувальською групою SeaKrime зафіксовано нову схему постачання ільменіту в окупований Крим. Судно YUNUS EMRE доставило 11 800 ільменіту з Чорноморська в Дамієтту. В єгипетському порту його було перевантажено на сирійське судно LAODICEA, яке доставило сировину для Кримського Титану в окупований Севастополь.

YUNUS EMRE (IMO: 9132519) завантажилось в Чорноморську ільменітом протягом 27-28.02.2021 і вийшло, вказавши порт призначення Самсун.

Однак незабаром судно YUNUS EMRE змінило курс і пішло в сторону Босфора. 

6 березня 2021 завантажений ільменітом YUNUS EMRE прийшов до єгипетського узбережжя. Водночас поруч було зафіксовано сирійське судно LAODICEA (IMO: 9274343, MMSI: 468393000, Call Sign: YKRM, Flag: Syria [SY]), яке вказувало порт призначення Дамієтта. LAODICEA прийшла в Єгипет з сирійського порту Латакіа в баласті.

Судно LAODICEA разом з судновласником, державною сирійською компанією, знаходяться в санкційному списку США.

Деякий час судна YUNUS EMRE і LAODICEA стояли поруч на якірній стоянці порту Дамієтта.

Вранці 9 березня YUNUS EMRE стало до причалу єгипетського порту, а LAODICEA поки що залишилась на якірній стоянці.

Ввечері 09.03.2021 LAODICEA було ошвартовано до причалу біля YUNUS EMRE.

14 березня обидва судна покинули єгипетський порт з різницею менше двох годин.

Нам відомо, що під час перебування досліджуваних нами суден в єгипетському порту YUNUS EMRE позбувся свого вантажу, який він отримав в Чорноморську, а LAODICEA навпаки, завантажилась цим ільменітом. Однак при виході з Дамієтти 14.03.2021 обидва судна вказували в AIS той статус, який в них був до відвідування Єгипту.

Наступного дня в AIS вже було відображено реальний стан обох суден – YUNUS EMRE вказав статус “в баласті”, а LAODICEA показала, що йде з вантажем.

На підставі аналізу синхронної поведінки та факту одночасного перебування обох суден в єгипетському порту Дамієтта можна зробити висновок, що розвантаження YUNUS EMRE і завантаження LAODICEA йшло одночасно. Отже члени екіпажу YUNUS EMRE мають фігурувати як свідки в кримінальному провадженні щодо незаконного рейсу з ільменітом сирійського судна LAODICEA в окупований Крим. Судно YUNUS EMRE після участі в ільменітовій оборудці прийшло на завантаження в Херсон.

LAODICEA пройшла Босфор 19.03.2021 і вимкнула судновий транспондер.

При проходженні Босфора судно LAODICEA було зафіксовано шіпспоттером Yörük Işık. На фотографії видно, що судно завантажене.

LAODICEA направилась до узбережжя окупованого Криму і ввечері 20.03.2021 зайшла в закритий порт Севастополь. Судно було ошвартовано до причалу №21, на якому здійснює діяльність стівідорна компанія “Авліта” (в російських реєстрах фігурує як “Авал”). На причал було вивантажено 11 800 тонн ільменіту і LAODICEA покинула порт вранці 22.03.2021.

При проходженні Севастопольської бухти LAODICEA була зафіксована за допомогою технічних засобів.

Судно LAODICEA йде на фоні гарно впізнаваної панорами міста Севастополь, що показано на наступному зображенні.

LAODICEA продовжує перебувати поза зв’язком в AIS.

В розпорядженні журналістів SeaKrime є й інші докази, які підтверджують, що вантаж з YUNUS EMRE в єгипетському порту було завантажено на LAODICEA, а також що вантаж, який було доставлено сирійським судном в Севастополь, є ільменітом. Однак в умовах системної протидії журналістській діяльності нашого проєкту з боку окупантів ці документи не можуть бути оприлюдненими.

Отже, ільменітові схеми вперше перемістилися в Середземне море за час наших спостережень (з кінця 2016 року оприлюднено 70 статей). До списку портів Туреччини, Румунії та Болгарії, в яких відбувалося перевантаження сировини для Кримського Титану, тепер додається єгипетська Дамієтта. Нова схема є більш затратною для контрабандистів, оскільки включає тривалу подорож в Єгипет та повернення в Крим.

Donate to Myrotvorets

1 коментар до “Ільменітові схеми: постачання сировини для Кримського Титану тепер проходить через Єгипет

  1. ОГХК вже відвантажує ільменіт до Криму в вагонах. Навіщо тратитися на такі складні та дорогі схеми з коряблями, які до тогож відслідковуються на раз, коли міст побудований? Вагони відправляються на адресу в континентальну Росію, а звідти без перевантаження переоформлюються на Крим. Вагони не кораблі та не літаки, в інтернеті у відкритому доступі не відслідкуєш.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *