Служба безпеки та НАБУ ліквідували в одному з міськрайонних судів Одещини масштабну схему ухилення від мобілізації. Фігурантам загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Злочинці допомагали ухилянтам втекти за кордон через фейкові рішення суду про самостійне виховання дитини батьком-військовозобов’язаним.
Це була тривала операція з документування злочинів, розповіли в Службі безпеки – вона тривала понад рік
За цей час викрито 8 учасників організованої злочинної групи, серед яких: голова та двоє суддів цього суду, заступник керівника його апарату, інші співробітники апарату установи та афілійовані адвокати, а також інших осіб, причетних до протиправної діяльності.
Як діяла схема
- Судді приймали завідомо сфальсифіковані рішення, які давали ухилянтам підстави для виїзду за кордон під приводом одноосібного догляду за дитиною.
- Вартість такої «послуги» становила 3,5 тис. американських доларів з потенційного призовника.
- При цьому суд масово ухвалював відповідні рішення без фактичної присутності сторін у залі засідань.
Для пошуку клієнтів були залучені адвокати та їхні помічники, які пропонували у соцмережах нібито легальний спосіб виїзду за кордон для військовозобов’язаних.
З метою конспірації фігуранти проводили «ділові» зустрічі з потенційними призовниками в офісі місцевої адвокатської компанії.
- На підставі задокументованих фактів правоохоронці повідомили голові суду, сімом його поплічникам та іншим причетним особам про підозру за декількома статтями Кримінального кодексу України:
- ▪️ ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ);
▪️ ст. 332 (організація незаконного перетину кордону);
▪️ ст. 368 (отримання неправомірної вигоди);
▪️ ст. 369 (надання неправомірної вигоди);
▪️ ст. 376-1 (незаконне втручання в роботу автоматизованих систем правосуддя). - Троє суддів додатково отримали дисциплінарне стягнення у вигляді подання про їхнє звільнення.