ALIANCA: TÜRKİYE’ye KIRIM’DAN DEVAMLI OLARAK YASADIŞI HURDA METAL İHRACATI


ALIANCA adında bir gemi korsan gibi Ukrayna tarafından kapatılmış Kırım limanlarına düzenli olarak (devamlı) gidip yasadışı olarak hurda metal ihracatı yapmaktadır. Tabi ki Kırım işgalcileri korsanlarla kolayca ortak bir dil bulabilir. Fakat Türkiye’deki limanlara devlet yasaklamasına rağmen neden kaçak malı alıp boşaltıyorlar?

m/v “ALIANCA” (IMO:7392593, MMSI:671203000, Call Sign:5VBE3, Flag:Togo) 2015-2016 yılında birkaç kere yasadışı olarak Kırım’a gitti. Sonra bir mola verip Mayıs 2017’de yeniden sefer yapmaya başladı.

Kırım limanları Ukrayna tarafından kapatılmış olduğundan bu gemiyle taşınan mal,gümrük ve sınır kontrol makamlarının izni olmadan Ukrayna devletinin sınırlarını geçiyor. Dolayısıyla bu yapılan iş kaçakçılıktır. Bu mallar uygar dünyanın limanlarında neden alınır anlamış değiliz.

ALIANCA gemisi diğer ihlal eden gemilerden (farklı olarak) aksine bir seferde iki defa Kırım’ın kapalı limanlarına yasadışı giriş yapıyor:

Feodosiya 05/25/17 – Sivastopol 1017/05/30 – Nemrut (Türkiye)
Yalta 6/14/17  – Sivastopol 20/06/17 – Hereke (Türkiye)
Kerç 07/04/17 – Feodosiya 07/07/17 – şimdi gemi Karadeniz’de bulmaktadır ve Türkiye yönüne hareket etmektedir.

Geminin ilk seferi

Yukardaki seferlerden birinci olanı  hakkında ‘’ALIANCA: bir seferde Sivastopol’a ve Feodosiya’a iki kaçak girişi yaptı’’diye makale yazdık. Bu konu hakkında Ukrayna’daki Türk Büyükelçiliğine bilgi verdik. Maalesef buna rağmen bu geminin yasadışı seferleri kesilmemektedir.

Fotoğrafta ALIANCA gemisi Feodosia limanında. May 25, 2017.

ALIANCA geminin yasadışı faaliyetlerini soruşturmaya  devam etmeden önce Türk limanlarının adlarını ve durumlarını öğrenelim. Bu konuda bir sonraki ekran görüntüsü bize yardımcı olacaktır.

Türk limanı Hereke özelleştirmeden sonra aslında üç ayrı limandan oluşmaktadır ve üç bağımsız özel şirket tarafından yönetilmektedir.

  1. Kroman Liman, HEREKEKroman Çelik Sanayi A.S. tarafından işletilmektedir.
  2. Diler Liman, HEREKEDiler Feribot Taşımacılığı ve Turizm A.Ş.tarafından işletilmektedir.
  3. Nuh Cimento Port, НерекеNuh Cimento San. A.Starafından işletilmektedir.

Gemi buHereke’deki özel limanlarından birine geldiğinde, demir atıyor. Sonra Kaptangelişi hakkında telsizle rapor verir ve yük (nakliye) belgelerin işlenmesi için Türkiye’nin Devlet denetçisini getiren teknenin gelişini bekler.

Özel limanlarında bile navigasyon ve güvenlik kurallarına uyma, ticari işlemlerin doğruluğu ve Adil rekabetin gelişmesi için gerekli koşulların sağlanması sorumluluğuTürk makamlarına ait.

Fakat çok şaşırtıcı şey oluyor: ALIANCA adlı kaçakçı geminin hurda metal için nakliye belgeleri alınır ve kaptana Kromanlimanı rıhtımında boşaltmasına izini verilir.

Geminin ikinci seferi

 Kırım’daki kapalı limanlardan Türkiye’ye hurda metal nakliye etmek için ALIANCA’nın ikinci seferin rotası Yalta – Sivastopol – Kroman (Hereke) idi.

Hurda metal Ukrayna Hükümetinin  gümrük ve sınır belgeleri olmadan Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarından kaçak yoldanalındı.Ukrayna’nın Kırım’ından sahte yük sertifikaları, kargo manifestoları, konşimento, beyanname faturaları ve portklirans belgeleri, sahtekâr-işgalciler tarafından verilmişti. Bu evraklar geçerli değildir ve Türk yetkilileri tarafından kabul edilemez.

Türk limanına Ukrayna işgal limanlarından kaçak büyük bir sevkiyatın teslimatı nasıl yapılmış ayrıntılı olarak ele alalım.

13 Haziran’da,03:38 yerel saatte (bundan sonra metinde yerel saat anılacaktır) ALIANCA gemisi Karadeniz’de bulunmaktaydı. AIS gemi istasyonu bildirdiğine göre  o gemi Nemrut Türk limanından Yalta Ukrayna limanına gidiyor ve 16.30’da, 13 Haziran tarihinde limana gelmesi bekleniyor.

14 Haziran’da saat10:30 de ALIANCA gemisi kapalı AIS ile Yalta işgal limanına geldi ve 1.500 tonhurda metaliyükleme için kargo terminalinin rıhtımına №3 alındı.

Yalta’ya geminin gelişini limana aitbir dokümandan öğrendik. Bu dokümanişgal limanının Furman soyadıyla sahte şefi tarafından imzalandı.

Bu liman şefinin sahtekâr olmasına rağmen verdiği belgeye inandık çünkü istatistik ve evrak faaliyetlerinin belgelenmesi orada gerçekleştirilmektedir ve işgalci yetkilileri bunutalep etmektedir.

Sonraki olaylar geminin Yalta’ya uğradığını ve yük aldığını onaylamıştı.

Gece 2:30,20 Haziran’da ALIANCA gemisi Yalta’dan yola çıktı, saat 11:39 da Sivastopol limanına girdi ve tam kapasitesine kadar hurda metal eklemek için limanın rıhtımında №56 demir attı.

Haziran 25’te öğleden sonratam yüklü ALIANCAkapalı AIS gemi istasyonuyla Sivastopol limanından çıktı ve Boğaz’a doğru yol aldı.

Haziran 26’da Türkiye’nin karasularına girerken

Geminin kaptanı AIS açıp Gemisi saat 17:17 de 25 Haziran tarihinde Sivastopol limanından çıktığını ve Hereke limanına 28 haziran saat 04:00 de geleceğini belirtti.

27 Haziran’da saat 8:45’te ALIANCA gemisi Karadeniz ‘den Marmara denizine giderken Boğaz’ıgeçti.Aşağıdakiekran görüntüsünün üst kısmında Boğaz’ı geçen geminin veri tabanında kayıtlı bir özügösterilir. Ne görüyoruz? Evet,kaptanSP-1raporuylaTürk makamlarına yanlış bilgi verdi yani Gemi Rostov-on-Don limanından Boğaz’a geldiğini bildirdi.Bir dakika, Boğaz’da tecrübeli deniz subayları çalışıyorlar. Geminin hangi limandan geldiğini kontrol etmek kolaydır. Biz Boğaz’daki görevlilerin kendilerinin kandırılmasına izin verdiklerine inanamıyoruz.  Türk yetkilileri bu tür korsan-gemilerin Boğaz’ı geçtiğiniinkâr edemez fakat bize göre Türk limanlarının Kaptanlara bu ihlal hakkında resmi uyarı yazıp göndermesi gerekiyor.

27 Haziran’da saat 14:22’de ALIANCA yük belgelerin kontrolunü beklerken Hereke limanın önünde demirlemiş.

28 Haziran’da saat 20:20’de ALIANCA gemisi Kroman limanın İskelesinde demirledi. Yük belgelerinin tescil prosedürü (temizlik) bir gün  daha sürdü. Yani, Türk makamların müfettişi yük belgelerin sahte olduğunu neden görmedi acaba?

30 Haziran, saat 21:00’deALIANCA gemisi Kromann (Hereke) limanından ayırıldı ve bir dahaki kaçak hurda metal yükü almaya işgal altındaki Kırım limanlarına gitti.

 Geminin üçüncü seferi

Şimdi bu Gemi üçüncü defa Kırım’danTürkiye’ye hurdayı taşıyor. Türk makamları Kırım limanlarından çıkış izni yani portklirans (Port-boşluk) alan gemiyi Kroman limanına nasıl aldı, neden kabul ettiler? – Soru budur. ALIANCA ikinci yasadışı sefer tamamlayınca hurda metal yükü boşaltıp Haziran30’da saat 23:50 de Kroman limanından çıktı ve Boğazı geçtikten sonra kapalı olan Kerç limanına yöneldi.

Temmuz 3’te saat18:47’de Geminin konumunu gösteren ekran görüntüsü bir daha yapıldı. Tabi ki kapalı Kerç limanına istikameti değişmemiş.

4 Temmuz’da saat  07:30’da  Kerç limanında №4  bu geminin hurda alması bekleniyor. Kerç Boğazı’nda ve Kerç limanında MARİNTRAFİK sistemi bu geminin AIS istasyonun sinyallerini algılayamazdı. Ancak, liman belgelerine göre ALIANCA gemisi 1.200 ton miktarında hurda metal bir yük ile Ukrayna tarafından kapatılmış Kerç limanından çıktı. Sonra gemi AIS’la Rostov-on-Donyanlış bağlantı noktasına işaret edip (bilindiğimiz gibi, o karşı tarafında bulunmaktadır) Karadeniz’e Kerç-Yenikalsky kanalına yöneldi.

Saat 09:27, 7 Temmuz’da Gemi Feodosia limanına geldi.

Saat 15:24, 12 Temmuz’da gemi tam yüklü (2400 ton hurda)Feodosia limanından ayrıldı. Varış limanı olarak Nemrut belirlendi.

Saat 06:00, 14 Temmuz tarihinde İstanbul Boğazı’nda geminin gelişini bekleyebiliriz. Sonra, kaptan kalkış ve varış limanları hakkında bilgi vermek içinSP-1 şeklindebir rapor sunacaktır. Boğaz yetkilileri bu gemiye engel olamaz  çünkü onun imkanları sınırlı ve bu kadar suçlu gemiye bile Boğazı geçmesine izin vermek zorundalar. Fakat kargonun varış yerinde durum oldukça farklıdır. Alıcı limanda Türk yetkilileri belgeleri kontrol edip korsan gemisinden kaçak malın indirilmesini mutlaka reddetmeli çünkü bu gemi gümrük ve sınır yetkililerinin izni olmadan Ukrayna devlet sınırını geçip yükü yasadışı olarak teslim ediyor.

Bu durum sadece Ukrayna`ya değil Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde deniz taşımacılığı yapan iş adamlarına da zarar verir çünkü onlar eşit olmayan koşullarda kalır. Böylece serbest Avrupa’nın ekonomik temelleri zayıflatılmış olur.

UPD

Beklediğimiz gibi ve önceki seferlerinde olduğu gibi Boğaz geçişinde ALİANCA gemisinin kaptanı Rostov-on-Don`dan geldiğini ifade etti. Ancak araştırmamız bunun bir yalan olduğunu gösteriyor. Biz Ukrayna’da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisine açık bir mektup yazdık ve Yetkili Türk makamlarına bunu teslim etmesini  rica ettik. Mektubumuzda Türkiye ve  işgal altındaki Kırım limanları arasında yapılan bu kaçakçılığa son verilmesi için yardım istedik.

Katerina Yaresko

Tercüman Nataliia Yıldırım

источник

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *