Плюс 40% врожайності: На Харківщині під сонячними панелями вирощують сільгоспкультури


Питання синергії двох бізнесів – з виробництва альтернативної енергії сонця та сільськогосподарській діяльності – наразі активно вивчається у світі. Поки науковці досліджують можливість та доцільність вирощування культур під сонячними батареями, в Україні ця інновація вже активно впроваджується у життя.

Зокрема, Харківським енергетичним кластером у минулому році було запущено перший в Україні проєкт з агрофотовольтаїки за сприяння двох компаній з постачання і інсталяції сонячних панелей, – повідомляє Landlord.

Основні переваги інновації:

  • земельна ділянка використовується відразу у двох видах господарювання, що збільшує економічний ефект;
  • реалізується можливість підвищення урожайності, насамперед городини, за рахунок утворення мікроклімату для збереження вологи та тримання оптимальної температури, а, також, утворення штучної тіні у часи зеніту сонця;
  • збільшується прибуток власника земельної ділянки (від продажу енергії та с/г продукції) без додаткового навантаження на земельну ділянку.

Вітчизняний проєкт з агрофотовольтаїки було реалізовано на території СТОВ «Україна» Дергачівського району Харківської обл.

  • Встановлена потужність першої черги – 30 кВт, другої – 200 кВт.
  • Дослідне поле загальною площею 0,4 га.

Спочатку, під час запуску першої черги, землю під сонячними панелями було засіяно кормовими травами. Вони, у порівнянні із кормовими травами на сусідніх ділянках (при всіх аналогічних умовах зростання) дали підвищення обсягу зеленої маси до 35%. 

Інший експеримент ще цікавіше. Посаджені під другою чергою овочеві культури (томати й огірки) дали підвищену врожайність до 40%. При цьому їх термін плодоношення продовжився ще до 1 місяця.

Секрет полягає у мікрокліматі, що формується під сонячними панелями. Температура ґрунту залишається постійною за рахунок затінення вдень і утримування панелями тепла в нічний час.

Крім того, аграрії мають суттєву економію на поливі, адже волога майже не випаровується. Виявилось, що для зрошування рослин вдень достатньо ранкового конденсату з поверхні ґрунту (роси), який акумулюється під сонячними батареями. Отже полив здійснюється тільки у вечірній час.

Для обробки ґрунту використовується мінітрактор з відкритою кабіною, який проїжджає під підвищеними стійками СЕС. Овочі, як зазвичай, при таких обсягах прибираються вручну. Трави ж на силосну масу скошують електрокосою.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *