28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників і звільнення Європи від нацизму


Слава чотирьом Українським фронтам і Українській повстанській армії!

28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників і звільнення Європи від нацизму

Під час Другої світової війни (1939-1945 рр.) на території України відбулося кілька ключових битв за визволення Європи від нацизму: у ході вигнання нацистських окупантів з України силами чотирьох Українських фронтів Червоної Армії, які налічували понад 2,3 млн вояків, протягом січня 1943 р. – жовтня 1944 р. було проведено низку наступальних операцій.

Завершилося вигнання нацистських окупантів з України повним витісненням угорських та німецьких військ із найзахіднішого регіону теперішньої України – Закарпаття, яке відбулося в результаті здійснення радянськими з’єднаннями Четвертого та Першого Українських фронтів Східно-Карпатської наступальної операції. 27 жовтня 1944 р. було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.

Героїчна боротьба воїнів УПА зробила значний внесок у розгром німецько-фашистських окупантів.

  • Лише у липні 1943 р. вони провели з ними 35 боїв, у серпі – 24, у вересні – 15, у жовтні і листопаді – 47 боїв. Це лише великих боїв, а малих була незліченна кількість. Узимку і весною 1944 р. довелося відділам УПА боротися в умовах прифронтової дійсності. В січні 1944 р. Червона армія зайняла більшу частину Рівненської області, а в перших днях лютого вона почала дальший наступ на захід. Німці в цей час змінили тактику ставлення до УПА й українського населення. Не було вже карних поліцейських експедицій і паління сіл. Навпаки, німецькі фронтові штаби почали шукати контактів до відділів УПА з метою пов’язати співпрацю для спільної боротьби проти більшовиків. Головне командування УПА було рішуче настроєні проти всякої співпраці з німцями. Ще в 1943 р. ГК УПА видало суворі накази проти співпраці. 

ХРОНОЛОГІЯ ВИЗВОЛЕННЯ:

Харків – 23 серпня 1943 р.;

Київ – 6 листопада 1943 р.;

Дніпро – 23 грудня 1943 р.;

Одеса – 14 квітня 1944 р.;

Львів – 27 липня 1944 р.

Паралельно здійснювалися Житомирсько-Бердичівська, Корсунь-Шевченківська, Рівненсько-Луцька, Криворізька, Львівсько-Сандомирська та Східно-Карпатська військові операції.

Станом на 28 жовтня 1944 р. радянські війська остаточно відтиснули німців до кордону. Однак залишалося ще одне місто – Чоп. Вже наступного дня нацистська армія залишила місто, однак незабаром розпочала контрнаступ. Протягом тижнів окремі райони Чопу – важливого залізничного вузла на кордоні Словаччини та Угорщини, Словаччини та Закарпатської України – переходили з рук у руки.

Остаточна дата звільнення Чопу – 23 листопада 1944 р. Наразі це найзахідніший населений пункт України.

А далі почалась тривала боротьба за визволення від комуністичного таталітарного режиму. Опісля – кривавий бій за Незалежність України і знищення імперії, який триває в ці хвилини.

Довідково: Свято встановлене відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 20 жовтня 2009 р. «…з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…».

Джерело


Нам не потрібно українізувати подвиг мільйонів українців, які визволяли Україну і Європу від фашизму і нацизму, бо він вже таким є.

УПА (як і ми зараз) боролись на два фронти.

Така вже важка доля випала українським патріотам усіх поколінь – жити поряд з шлунками-населенням, яке заводить нашу історію щоразу на початок.

На скріні фашизм, як він є.
Вони хочуть з нами покінчити. А ми хочемо, щоб вони провалились в Пекло назавжди.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *