Дія надсилатиме сповіщення про те, хто і навіщо переглядає ваші дані в реєстрах


Мінцифри анонсувало нову функцію в «Дії», яка зробить доступ до персональних даних українців прозорішим та зрозумілішим. Незабаром користувачі зможуть отримувати сповіщення про те, хто, коли і з якою метою переглядав їхню інформацію в державних реєстрах.

«Кожен українець повинен знати, що відбувається з його даними. Вже скоро запустимо сповіщення в “Дії”, щоб ви бачили, хто і для чого переглядав інформацію у реєстрах. Уряд ухвалив постанову, яка запускає підсистему моніторингу доступу до даних у Трембіті», — зазначили в Мінцифри.

Як це працюватиме?

Наприклад, ви оформлюєте державну послугу. Працівнику установи потрібні ваші дані, і він робить запит у відповідному реєстрі. Система «Трембіта» фіксує цей запит і надсилає у «Дію» повідомлення: хто саме звертався до вашої інформації та з якою метою.

Втім, є й винятки. Сповіщення не надходитимуть у випадках, пов’язаних із:

  • досудовими розслідуваннями,
  • контррозвідувальною діяльністю,
  • боротьбою з тероризмом,
  • іншими ситуаціями, де закон прямо передбачає таємницю доступу.

Європейський досвід і українська адаптація

Подібна система вже успішно працює в Естонії під назвою Data Tracker. Українське Мінцифри вивчило цей досвід і вирішило адаптувати його для нашої реальності. Це ще один крок у напрямку прозорості державних сервісів та дотримання європейських стандартів захисту даних.

  • Це підвищує довіру громадян до держави, адже люди бачитимуть, що їхні дані використовуються лише в необхідних випадках.
  • Це зменшує ризики зловживань — адже будь-який «лівий» доступ одразу стане помітним.
  • Це формує нову культуру цифрової відповідальності у відносинах між державою та громадянином.

Фактично, нова функція перетворює українців на «наглядачів» за власними даними. Держава обіцяє відвертість — і тепер у кожного з’явиться інструмент перевірити, чи справді так.

Donate to Myrotvorets

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *